Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu

W lutym przedstawiciele naszej redakcji mieli okazję odwiedzić Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu. Poniżej prezentujemy fotorelację z tej instytucji. 

Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu (Heeresgeschichtliches Museum, tłumaczone również jako Muzeum Historii Wojska) wybudowane zostało w latach 1850-1857 według projektu Theophila Hansena i Ludwiga Förstera. Opisuje dzieje austriackiej wojskowości od XVII wieku po czasy współczesne.

Ekspozycja składa się z części tematycznych. Pierwsze z nich to dzieje wojskowości w okresie nowożytnym i XIX wieku. Następne obejmują okres I wojny światowej, a wśród eksponatów znaleźć można mundur i samochód, w których ofiarą zamachu padł arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Wystawa ukazuje także okres międzywojenny i przejście Austrii z monarchii, przez republikę aż do wchłonięcia przez III Rzeszę. Osobna sekcja dotyczy oczywiście II wojny światowej, a także Austro-Węgier jako potęgi morskiej oraz sił zbrojnych Austrii w latach 1955-1991, z uwzględnieniem ich udziału w misjach zagranicznych i w zadaniach obrony cywilnej. Muzeum obejmuje również plenerową wystawę artylerii oraz pojazdów pancernych.

Przeplatające się dzieje Polski i Austrii widoczne są w wielu eksponatach znajdujących się w muzeum. Na ekspozycji opisana jest oczywiście bitwa pod Wiedniem, a wśród XX-wiecznych eksponatów znajdziemy mundur Legionów Polskich z okresu I wojny światowej czy rogatywkę oraz hełm wz. 31 z wojny obronnej w 1939 roku. Niezwykle interesującym eksponatem jest także niemiecki transporter Sd.Kfz.301, znany szerzej jako Borgward B IV, który wykorzystywany był do transportu i podkładania materiałów wybuchowych. Eksplozja takiego pojazdu, przejętego przez nieświadomych jego zastosowania powstańców warszawskich, spowodowała 13 sierpnia 1944 roku śmierć ponad 300 osób, z których większość stanowili cywile.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*