Zwiedzanie Westerplatte 2018

Po dwóch latach ponownie odwiedziliśmy Westerplatte. Czy od ostatniej redakcyjnej wizyty w tym historycznym miejscu coś się zmieniło?       

Zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Zobacz również: zwiedzanie Westerplatte 2016

Jedyne widoczne zmiany to uprzątnięcie terenu ze śmieci i pobieżne przekarczowanie roślinności porastającej okolice ścieżki edukacyjnej. Niestety, odpadki nadal zalegają wewnątrz niektórych fortyfikacji, a tablica informacyjna, o uszkodzeniu której informowaliśmy wiosną 2016 roku, w dalszym ciągu nie doczekała się naprawy.

Ścieżka edukacyjna przygotowana przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej nadal nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także dla małych dzieci. Podłoże składające się z drobnych kamieni skutecznie uniemożliwia swobodne poruszanie się wózków dziecięcych i inwalidzkich. Widoczny jest pogarszający się stan pozostałości dawnych magazynów amunicyjnych. Ceglane mury rozsypują się, a drewniane elementy gniją i stanowią potencjalne zagrożenie dla turystów chcących na nie wejść.

Nadal stoi cokół, na którym umieszczony był czołg T-34\76 z 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Pojazd przeniesiono do Drzonowa w 2007 roku, a betonowy postument ciągle przypomina o tym, że kiedyś stał tam czołg.

Przy Westerplatte w sezonie letnim cumują statki wycieczkowe, co daje wyjątkowe możliwości edukowania przybywających turystów. Niestety to, co oferują im na miejscu miasto Gdańsk i Muzeum II Wojny Światowej, nie jest zbytnio atrakcyjne. Wszystko sprawia wrażenie prowizorki i wraz z zaniedbanym terenem nie jest dobrą wizytówką ani miasta, ani wspomnianej instytucji. Od lat nikt nie podjął działań mających uatrakcyjnić Westerplatte i sprawić, że turyści będą chętnie przybywać w jedno z najbardziej symbolicznych miejsc w naszym regionie.

Komentarze
  1. Bilbo
  2. Michał Szafran
  3. Bilbo
  4. Bilbo
  5. Michał Szafran
  6. Profesor T'Alent

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*