Zwiedzanie Westerplatte 2018

Po dwóch latach ponownie odwiedziliśmy Westerplatte. Czy od ostatniej redakcyjnej wizyty w tym historycznym miejscu coś się zmieniło?

Zdjęcia: Michał Szafran

Zobacz również: zwiedzanie Westerplatte 2016

Jedyne widoczne zmiany to uprzątnięcie terenu ze śmieci i pobieżne przekarczowanie roślinności porastającej okolice ścieżki edukacyjnej. Niestety, odpadki nadal zalegają wewnątrz niektórych fortyfikacji, a tablica informacyjna, o uszkodzeniu której informowaliśmy wiosną 2016 roku, w dalszym ciągu nie doczekała się naprawy.

Ścieżka edukacyjna przygotowana przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej nadal nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także dla małych dzieci. Podłoże składające się z drobnych kamieni skutecznie uniemożliwia swobodne poruszanie się wózków dziecięcych i inwalidzkich. Widoczny jest pogarszający się stan pozostałości dawnych magazynów amunicyjnych. Ceglane mury rozsypują się, a drewniane elementy gniją i stanowią potencjalne zagrożenie dla turystów chcących na nie wejść.

Nadal stoi cokół, na którym umieszczony był czołg T-34\76 z 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Pojazd przeniesiono do Drzonowa w 2007 roku, a betonowy postument ciągle przypomina o tym, że kiedyś stał tam czołg.

Przy Westerplatte w sezonie letnim cumują statki wycieczkowe, co daje wyjątkowe możliwości edukowania przybywających turystów. Niestety to, co oferują im na miejscu miasto Gdańsk i Muzeum II Wojny Światowej, nie jest zbytnio atrakcyjne. Wszystko sprawia wrażenie prowizorki i wraz z zaniedbanym terenem nie jest dobrą wizytówką ani miasta, ani wspomnianej instytucji. Od lat nikt nie podjął działań mających uatrakcyjnić Westerplatte i sprawić, że turyści będą chętnie przybywać w jedno z najbardziej symbolicznych miejsc w naszym regionie.

Komentarze
  1. Bilbo
  2. Michał Szafran
  3. Bilbo
  4. Bilbo
  5. Michał Szafran
  6. Profesor T'Alent

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*