Zima stulecia
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na prezentację książki Grzegorza Sieczkowskiego Zima stulecia opublikowanej przez wydawnictwo The Facto. Rozmowę z autorem oraz dr. Przemysławem Gasztoldem poprowadzi dr Jędrzej Lipski.
Spotkanie odbędzie się 18 stycznia (czwartek) o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1542544732481538/
Po ciepłym i deszczowym Bożym Narodzeniu 1978 roku mało kto się spodziewał mroźnej zimy. A jednak front atmosferyczny ruszył, zmuszając cały kraj do wojny z naturą. Za sprawą rzadkiego układu niżów i wyżów zima nadeszła nagle znad Skandynawii. Kulminacyjny atak nastąpił w Sylwestra. Od 1 stycznia 1979 roku Polska była sparaliżowana. Skuta mrozem i zasypana śniegiem. System znowu się nie sprawdził, ale jak zawsze sprawdzili się zwykli ludzie. To oni walczyli z żywiołem i nieporadnością socjalistycznego państwa. To była bitwa o ciepłe kaloryfery, ale niekiedy także o ludzkie życie. Chwila, w której małe rzeczy są wielkimi sprawami. Taka była prawdziwa Zima Stulecia.
Zima stulecia to reportaż historyczny, który barwnie opisuje słynny atak zimy na przełomie 1978/1979 roku, a także realia życia w PRL-u epoki Edwarda Gierka, bankructwo komunistycznych ideałów oraz solidarność przeciętnych Polaków w obliczu żywiołowej klęski. (opis wydawcy)