Zapowiedź: „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”

Czasy kontroli, cenzury i represji, łamania praw człowieka, niekończących się kolejek i pustych sklepowych półek. A także wzmożonej aktywności obywateli pragnących obalić komunistyczny system. PRL jawi się jako epoka o skrajnych obliczach – okres, do którego z sentymentem i pewną dozą nostalgii wraca się we wspomnieniach, oraz czas, o którym chciałoby się raz na zawsze zapomnieć. Jaki jest rzeczywisty obraz tamtej epoki? „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to bogato ilustrowana i wzbogacona fragmentami tekstów źródłowych publikacja prezentująca dzieje Polski Ludowej. Dwaj uznani historycy, profesorowie Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski, w rzetelny i obiektywny sposób przybliżają kulisy epoki PRL, którą wielu z nas kojarzy tylko z lekcji historii i opowieści rodziców. Premiera książki już 11 kwietnia!

Chociaż od upadku dyktatury komunistycznej w Polsce mija w tym roku trzydzieści pięć lat, czasy Peerelu nadal budzą wiele dyskusji i kontrowersji, wiele emocji i skrajnych reakcji. Spór o rozrachunek i spuściznę PRL-u stał się po 1989 roku istotnym elementem walki politycznej, w której obrońcy czasów peerelowskich nieustannie ścierają się z ich radykalnymi krytykami. Jaki jest więc bilans tego czasu? Która z grup ma więcej racji? Jak obecnie PRL oceniają historycy, a jak zapamiętali go żyjący wtedy Polacy?

Profesorowie Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski, od ponad trzydziestu lat naukowo zajmujący się różnymi aspektami dziejów powojennej Polski, zabierają czytelników w pełną historycznych faktów oraz barwnych anegdot i ciekawostek podróż od czasów zainaugurowania rządów komunistycznych w 1945 roku aż do ich upadku w 1989 roku i pierwszych demokratycznych wyborów. Główny wątek ich książki stanowią polityczne i gospodarcze dzieje Polski Ludowej (m.in. budowa systemu totalitarnego, kształtowanie się opozycji antykomunistycznej, walka z Kościołem, rozbudowa przemysłu i kolektywizacja rolnictwa), ale dużą część zajmują też informacje na temat życia kulturalnego, społecznego czy artystycznego (m.in. narodziny socjalistycznej kultury masowej,  rozwój szkolnictwa, studenckie bunty i sukcesy polskich sportowców).

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to świetnie udokumentowane i napisane przystępnym językiem kompendium wiedzy o PRL, które obowiązkowo powinno się znaleźć na półce każdego, kto interesuje się historią Polski. Są tu i utwory poetyckie, i cytaty, i odezwy, a także fragmenty listów, manifestów i różnego rodzaju dokumentów, świadczących o rzetelnym podejściu autorów do opracowania. Nowe wydanie książki zostało wzbogacone kolekcją kolorowych materiałów ilustracyjnych – archiwalnych zdjęć, wycinków z prasy codziennej, map, reprodukcji i wykresów – które dodają publikacji wartości oraz stanowią dodatkowe źródło informacji o tych kontrowersyjnych czasach.

Antoni Dudek – historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. W latach 1989-2014 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011-2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. „Reglamentowana rewolucja”, „Historia polityczna Polski 1989-2015”, „Instytut. Osobista historia IPN”, „PRL bez makijażu”. Prowadzi na YouTubie cieszący się ogromną popularnością wśród internautów kanał o nazwie „Dudek o Historii” (118 tys. subskrybentów).

Zdzisław Zblewski historyk, kierownik Pracowni Historii Polski Najnowszej (Katedra Historii Najnowszej, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). W latach 2000-2006 kierownik Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Redaktor naczelny kwartalnika „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne”, członek redakcji „Zeszytów Historycznych WiN-u” oraz półrocznika naukowego IPN „Pamięć i Sprawiedliwość”. W 2021 r. został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor i współautor książek, m.in. „Abecadło PeeReLu”.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*