Zapal Znicz Legioniście

Dzisiaj w miejscowym kościółku odbyła się msza żałobna, odprawiona w intencji towarzyszy broni poległych w ostatnich walkach pod Borohodczanami i Mołotkowem. Pierwszy raz na katafalku leżała czapka legionisty polskiego obok skrzyżowanych karabinów.

Witold Barbacki, 3 listopada 1914

Póki imię Polski nie zniknie na świecie, póki choć jedno serce polskie bić na nim będzie,
póty nie zgaśnie serdeczna pamięć o pierwszych żołnierzach Wolnej Niezależnej Polski.

Józef Piłsudski

 

ZAPAL ZNICZ LEGIONIŚCIE

z okazji dnia Wszystkich Świętych


i dołącz do tych, którzy pamiętają
o BOHATERACH NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Do akcji zaprasza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Zbliża się wyjątkowy czas, w którym, jak co roku, w sposób szczególny, będziemy wspominać naszych zmarłych. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w roku Stulecia Legionów Polskich zachęca wszystkich, dla których ważna jest pamięć o odzyskaniu niepodległości i bohaterach walki o nią, do udziału w akcji „Zapal Znicz Legioniście”.

 

Spraw, aby w STULECIE powstania LEGIONÓW POLSKICH  żaden legionista nie był zapomniany! Skorzystaj z aplikacji Zapal Znicz Legioniście na urządzenia mobilne (muzeumpilsudski.pl/aplikacja) lub skorzystaj z Wykazu Legionistów Polskich 1914-1918 (www.muzeumpilsudski.pl) i wybierz lub wylosuj  tego legionistę, któremu chcesz zapalić symboliczny znicz pamięci.

Pierwsze znicze zapalił Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego, dziadkowi i babci – Józefowi i Aleksandrze Piłsudskim. Do akcji włączyły się hufce harcerskie i szkoły imienia Marszałka.

Każdy z nas, poprzez zapalenie wirtualnego znicza, może przyczynić się do przywracania pamięci o żołnierzach Legionów, którzy walczyli o Niepodległą.

Legionistę lub legionistów, którym chcemy zapalić Znicz Pamięci, można wybierać z listy ponad 30 tys. nazwisk umieszczonych w Wykazie Legionistów Polskich 1914-1918.

Wykaz zawiera dane, dzięki którym każdy może sprawdzić, czy ktoś z jego bliskich walczył w szeregach Legionów Polskich. Osoby znajdujące się w wykazie posiadają swój profil,  zawierający podstawowe informacje biograficzne, dotyczące także przebiegu służby w Legionach.

Wielu informacji nie udało się jeszcze uzyskać, dlatego wykaz została zaprojektowany tak, by jego użytkownik mógł uzupełnić dane o konkretnych żołnierzach, dodając również wspomnienia rodzinne, fotografie oraz dokumenty.

Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918 poruszył serca Internautów. Świadczy o tym ponad 1 mln 300 tys. odsłon w ciągu dwóch miesięcy od jego opublikowania.

Do udziału w akcji „Zapal Znicz Legioniście” zapraszamy wszystkich – nie tylko pasjonatów historii i miłośników tradycji Legionów. Niech nasza „serdeczna pamięć o pierwszych żołnierzach Wolnej Niezależnej Polski” będzie w tych dniach przy każdym z nich.

 

Wejdź na www.muzeumpilsudski.pl/aplikacja i ściągnij aplikację Zapal Znicz Legioniście.

Dodatkowe informacje: muzeum@muzeumpilsudski.pl, tel/fax +48 (22) 842 04 25

Akcja organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach 100-lecia Legionów Polskich.

baner_znicz

 

Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*