Zakończono remont zabytkowej willi Grossmanna w Ostrawie

Architektoniczna perła Ostrawy, Willa Grossmanna, wkrótce powita pierwszych gości. Złożony proces ratowania zabytkowej willi został zakończony. Poprzedzała go gruntowna renowacja budynku, która rozpoczęła się pod koniec 2021 r. Stuletni budynek był zaatakowany przez korniki, a w ostatnich dziesięcioleciach przeprowadzono w nim różne interwencje, jak na przykład usunięcie dominującej klatki schodowej. Willa została zaprojektowana przez Františka Grossmanna jako jego rodzinna rezydencja a zarazem siedziba firmy. W ówczesnej Morawskiej Ostrawie była unikalna nie tylko dzięki swemu wyjątkowemu projektowi, ale też niepowtarzalnemu wyposażeniu i rozległemu ogrodowi.

„Ostatnie dziesięciolecia przyniosły niestety nieprofesjonalne interwencje w budynku willi, która była wykorzystywana do celów mieszkalnych, później także jako obiekt szkolny, a przez kolejne lata niszczała, co oczywiście wpłynęło na jej stan. Ratunek przyszedł >>za pięć dwunasta<<. Podczas odbudowy okazało się również, że budynek jest w znacznym stopniu zaatakowany przez korniki. Tym bardziej szanuję profesjonalizm wszystkich osób zaangażowanych w ratowanie domu, które krok po kroku przywracały piękno unikalnych elementów, które przetrwały, i zaangażowały się w procesy tworzenia replik elementów, których nie można było już uratować. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy swoimi umiejętnościami i pracą przyczynili się do uratowania tego wyjątkowego zabytku. Ostrawa, oprócz często odwiedzanych zabytków przemysłowych czy popularnego zoo, zyskała w ten sposób nową atrakcję turystyczną, którą z pewnością docenią nie tylko miłośnicy historii i architektury. Willa Grossmanna poszerzy portfolio ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w mieście“ – powiedział Jan Dohnal, prezydent miasta.

Rodzinna willa z reprezentacyjnym biurem firmy budowlanej powstała w latach 1922-1924 i przyciągała uwagę swym przepychem i nietypowym rozwiązaniem architektonicznym. Dom otoczony był ogrodem z egzotycznymi drzewami, rzeźbami, altaną, basenem i fontanną. František Grossmann i jego rodzina cieszyli się jednak swym „bajkowym pałacem“, jak nazywała willę ówczesna prasa, przez zaledwie dziesięć lat. W 1933 roku w wyniku kryzysu gospodarczego i problemów finansowych, budowniczy zdecydował się odebrać sobie życie. W 1937 r. willa została zakupiona na aukcji przez Morawski Bank Hipoteczny w Brnie. W marcu 1939 r. dom nabyli Alžběta i Josef Rybowie. Josef Ryba był dyrektorem firmy produkcyjnej Eternitas w Morawskiej Ostrawie. Po zakończeniu II wojny światowej i odejściu Ryby z kierownictwa firmy, rodzina sprzedała połowę domu rodzinie Pišt (1958). W latach 1964-65 willa została kupiona przez miasto w celu założenia przedszkola a następnie świetlicy, ta opuściła zrujnowany dom w 2005 roku.

„Projekt rekonstrukcji został przygotowany przez PPS Kania i architekta Daniela Vanka z maksymalnym wysiłkiem, aby przywrócić willi jej pierwotny kształt i cenne elementy. Projekt został podporządkowany zamiarowi przywrócenia zabytku kultury przy minimalnej ingerencji w kształt i układ konstrukcyjny budynku. Odrestaurowaniem zabytku zajęła się firma MORYS, a renowacji willi podjęły się renomowane firmy z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Całkowity koszt rekonstrukcji przekroczył 132 miliony koron z VAT. Wkrótce zwiedzający będą mogli podziwiać unikalne elementy architektoniczne, odrestaurowane witraże, dekoracyjne malowidła, sztukaterie sufitowe ze złoceniami, drewniane boazerie i wbudowane meble oraz wyraziste tapety“ – dodał Břetislav Riger, wiceprezydent ds. inwestycji. Willa, która nie została jeszcze umeblowana, zostanie po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających 4 kwietnia 2024 roku. Willa będzie obsługiwana przez spółkę miejską Černá louka. Szczegółowe informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej https://www.vilagrossmann.cz.

 

Źródło informacji: Miasto Ostrawa

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*