Wolfgang Schneider, Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf”
Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf” to nowość książkowa, którą w okresie przedświątecznym zaproponowało czytelnikom Wydawnictwo Oskar. Książka jest obowiązkową pozycją dla miłośników broni pancernej, a w szczególności niemieckiej Panzerwaffe.
Publikacja autorstwa Wolfganga Schneidera opisuje losy kompanii czołgów ciężkich, która wchodziła w skład 3. Dywizji Pancernej Waffen SS „Totenkopf”. Historia pododdziału przedstawiona jest od momentu jego sformowania w roku 1943 aż po ostatnie dni II wojny światowej. Szlak bojowy jednostki prowadził między innymi przez skutą lodem Rosję i błotnistą Ukrainę. Pancerniacy z kompanii czołgów ciężkich walczyli z nieprzyjacielem również na ternie Węgier i Polski. To właśnie opisy walk z tego ostatniego teatru działań dla polskich czytelników z pewnością będą niezwykle interesujące. Wozy z kompanii czołgów ciężkich dywizji „Totenkopf” miały okazję brać udział w walkach z powstańcami warszawskimi, a w książce możemy znaleźć opisy niszczenia przez powstańców legendarnych niemieckich „Tygrysów”.
Styl pisania autora „Pancernego tarana” przypomina oparte na wspomnieniach lub dziennikach publikacje weteranów Wehrmachtu i Waffen SS, które to w ostatnim czasie pojawiają się polskim rynku wydawniczym. Jednak Wolfgang Schneider, twórca książki, jest urodzonym w 1950 roku emerytowanym pułkownikiem Bundeswehry. Połączenie jego wiedzy merytorycznej z zakresu wojskowości (w szczególności zastosowania broni pancernej) oraz pasji historycznej pozwoliło na uzyskanie bardzo interesującego i indywidualnego stylu. Schneider zachował wartki i emocjonujący sposób budowania narracji, typowy dla książek „wspomnieniowych”, jednocześnie wplatając w książkę twarde dane i konkretne fakty, co z kolei jest charakterystyczne dla prac autorstwa historyków wywodzących się z kręgów wojskowych.
W „Pancernym taranie” znajdują się przede wszystkim opisy walk i potyczek prowadzonych przez czołgistów z kompanii czołgów ciężkich. Nie dominują one jednak zupełnie treści książki. Autor zręcznie urozmaica pracę prezentacją licznych – pozornie trywialnych, ale ciekawych – wydarzeń z codziennej służby żołnierzy, którzy nie poświęcali przecież całego czasu na walkę z przeciwnikiem. Wolfgang Schneider raczy czytelników opisami wielu takich przypadków. Wśród nich znajdziemy na przykład podpalenie ciężarówki na skutek nieuwagi żołnierza podczas gotowania, „organizowanie” dodatkowych pojazdów poprzez nie do końca legalne ich rekwirowanie czy relacje z hucznych imprez towarzyskich na zapleczu frontu. Autor podał w tekście nawet przydziałową ilość alkoholu przypadającą na żołnierza, a także sposoby pozyskiwania przez czołgistów większych ilości napojów wyskokowych nie do końca oficjalnymi metodami.
Wymienione przypadki mogą często wydawać się humorystyczne, gdyby nie trudne realia służby w dywizji frontowej. Wielu czołgistów poniosło śmierć z powodu nieszczęśliwych wypadków, często powodowanych nieostrożnym obchodzeniem się z bronią czy nawet podczas prowadzenia pozornie bezpiecznych prac remontowych przy swoich pojazdach. Książka obfituje również w opisy krwawych wydarzeń na słynącym ze swej skrajnej brutalności froncie wschodnim. Jednakże najważniejsze i najciekawsze w omawianej pracy są opisy walk, które dzięki swej wiedzy autor prezentuje w sposób bardzo fachowy, a jednocześnie przystępny. Mankamentem książki jest brak fotografii i map. Zdjęcia nie pojawiają się nawet w miejscu, w którym w tekście wyraźnie się do nich odwołano – prawdopodobnie wydanie oryginalne zawierało fotografie. Brak map powoduje, że czytelnik nieobyty z pracami z zakresu historii wojskowości może niekiedy czuć się zdezorientowany, czytając szczegółowe opisy bitew, potyczek czy zmian linii frontu. Książka nie posiada także bibliografii i wykazu źródeł, choć autor wielokrotnie przytacza na przykład treść rozkazów, a jego dokładna znajomość tematu świadczy wielkiej erudycji w poruszanej dziedzinie.
Pomimo wspomnianych wad książka Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf” to znakomita i wciągająca praca przedstawiająca wybrany epizod z dziejów niemieckiej broni pancernej z okresu II wojny światowej. Oprócz opisów działań zbrojnych czytelnik może dzięki niej poznać realia codzienności na froncie oraz doświadczenia załóg z bieżącej eksploatacji niemieckich czołgów, w tym legendarnych „Tygrysów” i „Panter”.
Tytuł: Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS „Totenkopf”
Autor: Wolfgang Schneider
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Oskar
Liczba stron: 176