Wojsko Niepodległej 1918-1939

W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Autor tym razem przedstawia Wojsko Polskie z lat 1918-1939, nawiązując w ten sposób do 100. Rocznicy odzyskania niepodległości i do 79. rocznicy Września 1939 r.

Dominantą ekspozycji są wydawnictwa wojskowe i osobiste dokumenty uczestników wydarzeń. Zobaczymy prasę ogólnowojskową, dzienniki Ministerstwa Spraw Wojskowych, jedne z najlepszych w ówczesnej Europie mapy wydawane przez Wojskowy Instytut Geograficzny, a także ofertę Głównej Księgarni Wojskowej z 1927 r. Prezentowane są też świadectwa ukończenia szkół, począwszy od szkół podchorążych aż do Wyższej Szkoły Wojennej, legitymacje nadania odznak i odznaczeń, legitymacje osobiste, dokumenty awansowe. W dziale poświęconym życiu codziennemu znajdziemy książeczkę oszczędnościową, paszport a nawet zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

Warto zwrócić uwagę na mundur majora Leona Wernica noszony w okresie pokoju, w czasie walk w 1939 r. i w niewoli niemieckiej. Ciekawostką są spodnie – szasery z galowego umundurowania oficera artylerii. Wśród licznych eksponatów jest też widelec z kasyna pułkowego 3 pułku artylerii lekkiej oraz narzędzia ze szpitala wojskowego. Całości dopełniają fotografie przedstawiające umundurowanie wojska i sprzęt bojowy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września (poniedziałek) o godz. 12:15 w holu wystawowym PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24. Ekspozycja będzie czynna do 13 października 2018 r. (pn.-pt. 8.00-19:45, sb. 8.00-15.00).

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*