„Waco: nieznane fakty” – premiera programu dokumentalnego już 5 listopada na Polsat Viasat History

W 1993 roku między 28 lutego a 19 kwietnia w Teksasie doszło do niespotykanego wcześniej i tragicznego w skutkach oblężenia w Waco, podczas którego życie straciło 82 członków skrajnego kultu religijnego zwanego Gałąź Dawidowa. „Waco: nieznane fakty”, nowy dwuczęściowy film dokumentalny, którego premiera odbędzie się 5 listopada o 21:00 na Polsat Viasat History, przedstawia intymne i emocjonalne historie ofiar oraz zeznania ich bliskich i niektórych ocalałych, nakreślając obraz tej tragedii.

Gałąź Dawidowa to sekta religijna, która powstała w 1955 roku. Jej członkowie wierzyli, że zbliża się apokalipsa, w tym powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Sekta miała swoją siedzibę w Waco w Teksasie i według mieszkańców miasteczka byli to niezwykli, bardzo religijni, ale dobrzy ludzie. Problemy zaczęły się, gdy do grupy dołączył młody chłopak o imieniu David Koresh. Był przekonany, że jest prorokiem i starał się zebrać jak najwięcej swoich zwolenników – ludzi, którzy po prostu chcieli mieć poczucie przynależności. Koresh wymagał od swych wyznawców bezwzględnego posłuszeństwa, a oni podążali za każdym jego słowem.

David unieważnił wszystkie małżeństwa wśród członków sekty, spał z wieloma kobietami i gwałcił je – wśród nich były także osoby nieletnie. Ogłosił, że ma prawo do co najmniej 140 żon i spłodził co najmniej tuzin dzieci. On i jego zwolennicy byli również podejrzewani o gromadzenie nielegalnej broni. Według ocalałych z masakry przygotowywał się on do wojny ze światem zewnętrznym, który postrzegał jako Babilon. Nielegalne działania Koresha wyszły na światło dzienne zupełnie przypadkowo – pewnego razu firma kurierska UPS zgłosiła, że paczka, która miała zostać dostarczona do Waco, okazała się pełna granatów ręcznych.

Ta tragedia, która pozostawiła trwały ślad w pamięci Amerykanów i na sumieniu rządzących, wydarzyła się, ponieważ jednemu przywódcy udało się nakłonić tak wiele osób do wiary, że istnieje tylko jedna droga do odkupienia. Więcej o mrocznym dziedzictwie Davida Koresha i masakrze w Waco dowiemy się w programie „Waco: nieznane fakty” – tylko na Polsat Viasat History. Premiera 1. odcinka 5 listopada o 21:00, kolejny odcinek zostanie wyemitowany tego samego dnia o 22:05.

Źródło: materiały prasowe

Tags:

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*