W Powstaniu Warszawskim walczył pluton głuchoniemych. Właśnie powstał o nim film

Niewielu wie, że w Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej walczył pluton, którego członkami byli niesłyszący żołnierze. To prawdziwy ewenement na skalę światową, który wywołał szok nawet u Niemców, gdy ci zdali sobie sprawę, kto jest po drugiej stronie barykady.

„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” – to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Fundację Filmową CO SIE MOVIE. Obraz w reżyserii Bartłomieja Grzegorczyka opowiada o losach Edmunda Malinowskiego, dowódcy plutonu głuchoniemych w Powstaniu Warszawskim.

Głusi żołnierze aktywnie wspierali powstańców, angażując się w różnorodne zadania. Pomagali przy usuwaniu gruzów, prowadzili prace saperskie, sanitarne i zaopatrzeniowe. Pełnili służbę wartowniczą i działali w ścisłej kooperacji z osobami słyszącymi. Choć Powstanie upadło, to nikt z członków tego pododdziału nie stracił życia.

Twórcy filmu odwiedzili miejsca związane z historią dowódcy, który prowadził pluton głuchoniemych. Liczni eksperci i członkowie rodziny Edmunda Malinowskiego przybliżyli ważne i ciekawe epizody z jego życia.

Film dostępny do obejrzenia online:

Nazwa filmu: „…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”

  • Producent: Fundacja Filmowa CO SIE MOVIE,
  • scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Grzegorczyk
  • czas trwania: 53 min.

Film dostępny również w wersji angielskiej:

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*