VI Konferencja Akademii Dobrej Edukacji „Historia tu i teraz”

W dniach 8-9 marca br. odbyła się VI Konferencja Akademii Dobrej Edukacji pt. “Historia tu i teraz”. Podczas dwóch dni trójmiejska młodzież wysłuchała ciekawych prelekcji.

Pierwszego dnia, dokładnie w Dzień Kobiet o swoim doświadczeniu herstorycznym opowiedziała Anna Zielińska-Fedoruk. Zwróciła uwagę na znane ale także zapomniane lokalne, kobiece bohaterki, m.in. Bonę Sforzę, Elżbietę Heweliusz oraz Joannę Żubrową.

Drugim prelegentem był prof. Piotr Perkowski. W swoim wykładzie “Po co uczyć się historii?” zaproponował spojrzenie na historię jako nauczycielkę życia, z której można wyciągnąć wnioski. W dyskusji tematem rozmowy były tzw. punkty krytyczne w historii, o których znaczeniu dowiadujemy się z perspektywy czasu. Kolejny wykład polonistki Joli Ronowskiej dotyczył reportaży historycznych, odkrywających nieznane lokalne historie. Poruszone zostały historie Kaszubów oraz Ślązaków z okresu II wojny światowej. Za przykład prelegentce posłużyły książki Z. Rokity “Kajś” oraz T. Słomczyńskiego “Kaszebe”.

Kolejny prelegent, dr Wacław Kulczykowski opowiedział, jak gry komputerowe uczą historii. Pokazał słuchaczom nowe możliwości zawodu historyka, wskazując na ogromną rolę gier przy popularyzacji kwestii historycznych na przykładach Assassin’s Creed oraz This War of Mine. Przedostatnią prelekcją był wykład etnografki Magdaleny Bernat; opowiadającej o tym, jak historia tworzy społeczeństwo obywatelskie. Przykładem była mazurska wioska Pupy, której zmieniona nazwa w okresie PRL na Spychowo (nawiązanie do sienkiewiczowskiego Juranda) stała się okazją do stworzenia nowej tradycji oraz impulsem do rozwoju miejscowości. Ostatnia prelegentka Marzena Ostrowska przedstawiła historie rodzin dynastycznych rodów Europy, takich jak Windsorowie, Koburgowie czy Romanowowie, przybliżając mentalność monarchów i ich otoczenia sprzed 100 lat. Szczególnie ciekawie została zaprezentowana historia małżeństwa Edwarda VIII z Wallis Simpson.  

Drugi dzień konferencji rozpoczął Dariusz Izwantowski, który zaprezentował historię mężczyzn na przestrzeni epok, do starożytności aż po najnowsze czasy. Prelegent w swoim wystąpieniu uwzględnił subkultury młodzieżowe, takie jak beatnicy, hipisi czy punkowie. Profesorka Anna Mazurkiewicz zaprezentowała historię Wietnamu w czasach zimnej wojny, pokazując zupełnie inną perspektywę jednego z najsłynniejszych powojennych konfliktów. Wystąpienie stało się okazją do dyskusji na temat perspektyw rozwoju sytuacji na Dalekim Wschodzie w najbliższych dwudziestu latach. Kolejny prelegent, doktor Radosław Kubus przybliżył słuchaczom efekty swoich badań na temat czarownic i katów na terenie Pomorza. Była to ciekawa opowieść o mentalności i życiu ówczesnych mieszkańców naszych terenów. Memy internetowe były tematem następnego prelegenta, Bartosza Bylicy, nauczyciela historii w Akademii Dobrej Edukacji w Pruszczu Gdańskim. Pokazał on jasne i ciemne strony memów, które często utrwalają stereotypy, natomiast są też ironicznym źródłem wiedzy o naszych czasach. Przedostatnim prelegentem był nauczyciel z gdańskiego ADE, Łukasz Szkwarek, który opowiedział o swoich doświadczeniem z oral history, metodzie pozyskiwania relacji wywołanych świadków historii.

Jako ostatni wystąpił Marcin Mokrosiński, redaktor naczelny portalu “wiekdwudziesty.pl”, który poruszył ciekawy temat popularyzacji historii w Internecie, podając przykład forów takich jak historycy.org czy kanałów Wojenne Historie i Historia Bez Cenzury. W ten sposób zakończyła się VI Konferencja Akademii Dobrej Edukacji “Historia tu i teraz”. Była ona możliwa dzięki patronom takim jak: Miasto Gdańsk, Trójmiasto.pl, wiekdwudziesty.pl oraz matronatowi Metropolitanki. Kolejna edycja już w przyszłym roku. O temacie opowiemy wkrótce.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*