Uroczyste otwarcie nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W najbliższy piątek, 14 sierpnia, odbędzie się uroczystość otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Rozbudowa Instytucji jest zwieńczeniem wysiłku szeregu osób i podmiotów zjednoczonych w celu wielowymiarowego ukazania Józefa Piłsudskiego oraz podejmowanych przez niego działań społeczno-politycznych. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało wielu znamienitych gości, między innymi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

Nowy budynek Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powstał w sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin”, który przez trzy lata, od wycofania się Józefa Piłsudskiego z życia politycznego w 1923 roku, był dla niego domem rodzinnym, miejscem pracy i spotkań z najbliższymi współpracownikami. Autorami oryginalnej koncepcji architektonicznej nowego budynku są Krzysztof Jaraczewski oraz Radosław Kacprzak. Gmach zaprojektowano tak, by swoją kubaturą nie przytłaczał zabytkowego dworku i by obydwa budynki, wzajemnie się uzupełniając, doskonale wkomponowywały się w otaczający je las i ogród. Z tego też powodu, większa część nowego gmachu, przeznaczona na ekspozycję wystawy stałej, została ukryta pod ziemią, a nadziemne kondygnacje wtapiają się w otaczającą budynek zieleń i nie dominują nad zabudową miasta. Kubaturę obiektu odznacza prosta, surowa forma i ażurowa elewacja, dzięki której odlane z betonu architektonicznego ściany zyskują na lekkości i subtelności.

Uroczystość otwarcia będzie emitowana na żywo na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz w kanałach Muzeum w serwisach: facebook oraz youtube. Z myślą o widzach materiał transmisyjny wzbogacony zostanie o rozmowy m.in. z twórcami Muzeum oraz filmy poświęcone: historii dworku „Milusin”, założeniom architektonicznym nowego gmachu czy kolekcji zbiorów muzealnych.

Dworek "Milusin"

Dodatkowo, w dniach 15-16 sierpnia zorganizowane zostaną Dni Otwarte, podczas których zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę stałą Muzeum i dworek „Milusin”. W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających, wizyta będzie możliwa jedynie po uprzedniej rejestracji, prowadzonej na stronie: muzeumpilsudski.pl. Rejestracje zostały otwarte 10 sierpnia. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujące protokoły bezpieczeństwa, liczba zwiedzających zostanie ograniczona. Rejestracja zostanie zamknięta w momencie wyczerpania obowiązującego limitu zwiedzających. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Obsługi Odwiedzających: nr tel.: 22 77 88 000, e-mail: info@muzeumpilsudski.pl.

Misją powstałego w 2008 r. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest m.in. wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a poprzez programy edukacyjne i akcje społeczne Muzeum dba nie tylko o dziedzictwo Józefa Piłsudskiego, ale także stara się zachęcać do refleksji na temat współczesnego świata. Instytucja kultury utworzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, PAP

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*