Thomas Anderson, Tygrys. Legendarny czołg
Książka Thomasa Andersona „Tygrys. Legendarny czołg” to nowa monografia słynnej rodziny niemieckich czołgów ciężkich i spokrewnionych z nimi konstrukcji.
Opracowanie „Tygrys. Legendarny czołg” to pierwsze polskie wydanie publikacji, która ukazała się pierwotnie w języku angielskim w 2013 roku nakładem wydawnictwa Osprey Publishing. Autor książki, Thomas Anderson, to specjalista w dziedzinie niemieckiej broni pancernej. W samym tylko wydawnictwie Osprey opublikował 10 opracowań poświęconych tej tematyce. Oprócz tego jest autorem licznych artykułów, poruszających oprócz historii broni pancernej także zagadnienia modelarstwa redukcyjnego.
Książka „Tygrys. Legendarny czołg” liczy 280 stron i podzielona jest na 9 rozdziałów. Omówione zostały w nich opracowanie, rozwój, wykorzystanie bojowe i doświadczenia z eksploatacji czołgów Panzerkampfwagen VI Tiger, Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II oraz bazujących na nich konstrukcji pokrewnych. Zakres przedstawianych zagadnień jest stosunkowo szeroki. W książce szczegółowo opisano Ordre de Bataille poszczególnych związków operujących tygrysami w wybranych okresach. Przedstawiono problemy występujące w bieżącej eksploatacji czołgów zarówno w umiarkowanych warunkach europejskich, jak i w realiach surowej, rosyjskiej zimy. Takie informacje były często podane w formie meldunków i raportów członków załóg tygrysów. Czytelnik może także poznać charakterystykę balistyczną różnych rodzajów amunicji w armatach czołgowych obu wersji tygrysa czy problemy związane z transportem tych maszyn drogą kolejową.
Są to oczywiście jedynie wybrane dla zobrazowania różnorodności książki zagadnienia. W związku z tym może rodzić się pytanie, czy na 280 stronach można rzetelnie przedstawić bogatą w warianty i modele pokrewne rodzinę tygrysów? Tak, ponieważ w publikacji „Tygrys. Legendarny czołg” autor, dobierając opisywane zagadnienia w sposób optymalny, zachowuje równowagę pomiędzy przystępną, ciekawą formą a wyczerpującym przedstawieniem aspektów technicznych konstrukcji. W książce znajdziemy więc zarówno tabele z danymi dotyczącymi podatności pancerzy tygrysów na penetrację różnymi rodzajami pocisków alianckiej artylerii, jak również niemieckie spostrzeżenia dotyczące optymalnych metod wyciągania tygrysów, które utknęły w trudnym terenie. Doświadczenia te pozyskiwane były metodą prób i błędów, o czym świadczy chociażby znajdująca się w niemieckim materiale źródłowym wzmianka o ilości ciągników niezbędnych do holowania Panzerkampfwagen VI Tiger na górskiej drodze w taki sposób, aby nie stoczył się on w przepaść.
Za przełożenie omawianej publikacji na język polski odpowiada Grzegorz Siwek, uznany tłumacz kilkudziesięciu książek z zakresu historii najnowszej i wojskowości. Wśród nich znajdziemy takie znane prace jak „II wojna światowa” Antony’ego Beevora czy „Czołgi. Sto lat historii” Richarda Ogorkiewicza. Dzięki doświadczeniu Thomasa Andersona i dobrej jakości tłumaczeniu, książka zarówno od strony merytorycznej, jak i językowej prezentuje wysoki poziom. Na uwagę zasługuje umieszczenie w omawianej pozycji kilkudziesięciu archiwalnych fotografii tygrysów wraz z podpisami. Oprócz zdjęć samych pojazdów opancerzonych, autor umieścił również reprodukcje niemieckich i radzieckich publikacji dotyczących tygrysów. Są to m. in. tablice z instrukcjami przedstawiającymi efektywne metody walki z czołgami przeciwnika dla załogi tygrysa czy radzieckie rysunki wskazujące słabe punkty Panzerkampfwagen VI i potencjalne sposoby uszkodzenia tych niemieckich wozów.
„Tygrys. Legendarny czołg” to bardzo dobra monografia, w sposób wyczerpujący i przystępny opisująca najbardziej chyba znane maszyny bojowe II wojny światowej. Jedynym widocznym minusem książki jest brak przypisów i bibliografii, co może być istotną wadą dla bardziej zaangażowanych miłośników broni pancernej. Niemniej, patrząc na bogactwo materiałów źródłowych wykorzystywanych (w formie graficznej lub przytaczanych w postaci cytatów) przez autora, merytoryka pracy nie budzi zastrzeżeń. Same materiały źródłowe wskazane w książce są wyczerpującym drogowskazem i inspiracją do dalszego pogłębiania tematu. Biorąc pod uwagę fakt pierwszego oryginalnego wydania książki w 2013 roku, jest to obecnie najbardziej aktualna na rynku polskim pozycja dotycząca rodziny niemieckich najcięższych kotów z II wojny światowej. Zdecydowanie warto polecić ją każdemu miłośnikowi broni pancernej.
Tytuł: Tygrys. Legendarny czołg
Autor: Thomas Anderson
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 280