Jak szkolono funkcjonariuszy SB? Ostatnie laboratorium archiwalne 20 czerwca
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na ostatnie, 9 spotkanie z cyklu Laboratorium_archiwalne_1.0 pt. Jak wyszkolić oddanego funkcjonariusza? Studium przypadku.
20 czerwca 2016 r. Poniedziałek, godz. 17:30. Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa
Wstęp wolny
Podczas spotkania przedstawione zostaną metody szkolenia i przebieg kariery funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w PRL. Były członek SB opowie, jak w praktyce wyglądał ten proces oraz o swojej pracy w Departamencie I MSW. Zaprezentowane zostaną peerelowskie uczelnie resortowe, w tym m. in. szkoła wywiadu w Starych Kiejkutach.
Spotkanie poprowadzi Pan Wojciech Sawicki, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.
Jako eksperci wystąpią:
· Sebastian Rybarczyk, publicysta i pisarz specjalizujący się w historii służb specjalnych. Autor Niewidzialnej Wojny szpiegów i Najtajniejszej broni wywiadu. W latach 1989-1991 przedstawicieli IDEE ds. pomocy opozycji antykomunistycznej na terenie ZSRS. Korespondent podczas konfliktów zbrojnych m. in. na Litwie, Łotwie, Estonii, Gruzji, Górnym Karabachu, Czeczenii i Naddniestrzu. W latach 1997-2001 pracownik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.
· Grzegorz Wołk, historyk i politolog, absolwent Instytutu Historii UJ, członek Stowarzyszenia Archiwum Solidarności. Prowadzi badania naukowe poświęcone funkcjonowaniu struktur aparatu represji PRL oraz funkcjonowaniu opozycji demokratycznej w PRL. Autor monografii Ośrodki odosobnienia w Polsce południowo-wschodniej (1981-1982).
· Piotr Wroński, absolwent Polonistyki UW. Były funkcjonariusz SB, UOP i AW. Początkowo, od końca roku 1982, służył w Biurze Techniki, potem – od roku 1983 – w Wydziale XI Departamentu I SB MSW zajmującym się zwalczaniem dywersji ideologicznej. Po rozwiązaniu SB, został przyjęty do UOP, pracował m. in. w kontrwywiadzie na kierunku rosyjskim. Od 2002 r. w Agencji Wywiadu. Przez 6 lat przebywał na placówce w Londynie. Z agencji odszedł w 2013 r. w stopniu pułkownika. Jest emerytowanym funkcjonariuszem wywiadu.
Organizatorzy:
Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN
oraz Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki.
Kontakt:
Renata Bieniek (CE) – tel. 22 576-30-16, e-mail: renata.bieniek@ipn.gov.pl
Paweł Zielony (BUiAD) – tel. 22 581-88-56, e-mail: pawel.zielony@ipn.gov.pl