Jak szkolono funkcjonariuszy SB? Ostatnie laboratorium archiwalne 20 czerwca

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na ostatnie, 9 spotkanie z cyklu Laboratorium_archiwalne_1.0  pt. Jak wyszkolić oddanego funkcjonariusza? Studium przypadku.

20 czerwca 2016 r. Poniedziałek, godz. 17:30. Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa

Wstęp wolny

Podczas spotkania przedstawione zostaną metody szkolenia i przebieg kariery funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w PRL. Były członek SB opowie, jak w praktyce wyglądał ten proces oraz o swojej pracy w Departamencie I MSW. Zaprezentowane zostaną peerelowskie uczelnie resortowe, w tym m. in. szkoła wywiadu w Starych Kiejkutach.

lab_arch_1.0

Spotkanie poprowadzi Pan Wojciech Sawicki, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

Jako eksperci wystąpią:

·         Sebastian Rybarczyk, publicysta i pisarz specjalizujący się w historii służb specjalnych. Autor Niewidzialnej Wojny szpiegów i Najtajniejszej broni wywiadu. W latach 1989-1991 przedstawicieli IDEE ds. pomocy opozycji antykomunistycznej na terenie ZSRS. Korespondent podczas konfliktów zbrojnych m. in. na Litwie, Łotwie, Estonii, Gruzji, Górnym Karabachu, Czeczenii i Naddniestrzu. W latach 1997-2001 pracownik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

·         Grzegorz Wołk, historyk i politolog, absolwent Instytutu Historii UJ, członek Stowarzyszenia Archiwum Solidarności. Prowadzi badania naukowe poświęcone funkcjonowaniu struktur aparatu represji PRL oraz funkcjonowaniu opozycji demokratycznej w PRL. Autor monografii Ośrodki odosobnienia w Polsce południowo-wschodniej (1981-1982).

·         Piotr Wroński, absolwent Polonistyki UW. Były funkcjonariusz SB, UOP i AW. Początkowo, od końca roku 1982, służył w Biurze Techniki, potem – od roku 1983 – w  Wydziale XI Departamentu I SB MSW zajmującym się zwalczaniem dywersji ideologicznej. Po rozwiązaniu SB, został przyjęty do UOP, pracował m. in. w kontrwywiadzie na kierunku rosyjskim. Od 2002 r. w Agencji Wywiadu. Przez 6 lat przebywał na placówce w Londynie. Z agencji odszedł w 2013 r. w stopniu pułkownika. Jest emerytowanym funkcjonariuszem wywiadu.

Organizatorzy:

Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN

oraz Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki.

Kontakt: 
Renata Bieniek (CE) – tel. 22 576-30-16, e-mail: renata.bieniek@ipn.gov.pl

Paweł Zielony (BUiAD) – tel. 22 581-88-56, e-mail: pawel.zielony@ipn.gov.pl

image001

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*