Skąd się wziął niemiecki „cud” gospodarczy po II wojnie światowej? Otwarcie wystawy IPN „Gospodarka III Rzeszy”
W czwartek 12 stycznia 2023 roku o godz. 10.30 przed Domem Polonii w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 64) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej IPN „Gospodarka III Rzeszy” z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.
W uroczystości wezmą także udział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej oraz dr hab. Tomasz Panfil, autor wystawy. Wystawa będzie prezentowana przed Domem Polonii w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 64) od 12 stycznia do 1 lutego 2023 r.
Wystawa Biura Edukacji Narodowej IPN „Gospodarka III Rzeszy” powstała z inicjatywy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Ekspozycja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Oto niektóre z tych największych: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.
Niemiecki historyk Götz Aly obliczył, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.
***
Koncepcja wystawy: dr Karol Nawrocki
Autor scenariusza i dobór ilustracji: dr hab. Tomasz Panfil
Współpraca: Adam Hlebowicz
Recenzenci merytoryczni:
dr Maciej Korkuć, dr Paweł Kosiński, Mateusz Kubicki, dr Adam Pleskaczyński
Wystawa będzie prezentowana przed Domem Polonii w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 64) od 12 stycznia do 1 lutego 2023 r.
Źródło: materiały prasowe