Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wincentemu Witosowi

Z okazji 150. rocznicy urodzin i ustanowienia 2024 Rokiem Wincentego Witosa portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis multimedialny witos.polskieradio.pl poświęcony tej postaci. Znaleźć w nim można unikatowe nagranie Wincentego Witosa, niepublikowane od dziesięcioleci wspomnienia osób, którzy mieli okazję poznać go osobiście, a także liczne wypowiedzi historyków. Zawiera on również  archiwalne fotografie, niejednokrotnie publikowane w Internecie po raz pierwszy.

Serwis witos.polskieradio.pl to multimedialna podróż przez życie i działalność trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje się w nim unikatowe nagranie głosu Wincentego Witosa – niespełna trzyminutowa wypowiedź skierowana do chłopów to jedno z zaledwie trzech nagrań głosów przywódcy ruchu ludowego, a także kompilacja nagrań wspomnień ludzi, którzy znali lidera ruchu ludowego osobiście: rodziny, politycznych współpracowników i przeciwników Witosa oraz osób, dla których spotkanie z liderem ludowców było natchnieniem do służby publicznej.

W serwisie dostępne są także liczne nagrania wypowiedzi historyków, które pozwalają na naświetlenie kontekstu działań Witosa i stanowią doskonały komentarz do jego politycznych wyborów, a opowieść o nim wzbogacają fotografie będące efektem starannej kwerendy archiwalnej.

Serwis, przez pryzmat życia i działalności Witosa, ukazuje losy chłopów na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku i w odrodzonej Polsce. Stanowi nowoczesną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli przy pracy nad zagadnieniami związanymi z ruchem ludowym i historią II Rzeczpospolitej oraz miejsce, w którym pasjonaci historii będą mogli znaleźć unikatowe treści.

Uzupełnieniem serwisu witos.polskieradio.pl będzie cykl podcastowy zgłębiający wybrane wątki związane z życiem i działalnością Wincentego Witosa. Pierwszy odcinek już 24 stycznia br.

Odcinki cyklu  dostępne będą na stronie podcasty.polskieradio.pl

Źródło: Polskie Radio

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*