„SENSACJE XX WIEKU” na National Geographic Channel

 

INTRYGI, ZDRADY, MIŁOŚĆ, ŚMIERĆ, CZYLI 10 NOWYCH ODCINKÓW KULTOWEGO WIDOWISKA„SENSACJE XX WIEKU” NA ANTENIE NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

Po raz pierwszy polscy widzowie będą mogli zobaczyć nową odsłonę Sensacji XX wieku na National Geographic Channel  – w niedzielę 12 kwietnia o godz. 22:00

Podwójny agent rotmistrz Sosnowski, astrolog Himmlera – Wilhelm Wulff, niedoszły zabójca Hitlera – stolarz Georg Elser to tylko wybrani bohaterowie nowej serii „Sensacji XX wieku”. W dziesięciu premierowych odcinkach na antenie National Geographic Channel padną pytania o niewyjaśnione sensacyjne historie, mało znane fakty i ludzi, którzy, pozostając bohaterami drugiego planu, mieli niebagatelny wpływ na historię XX wieku. Program Bogusława Wołoszańskiego wraca na ekrany dzięki współpracy National Geographic Channel i Telewizji Polskiej.

Sensacje XX wieku 4

W czterech premierowych odcinkach, emitowanych w kwietniu i maju br., Bogusław Wołoszański opowie o niezwykłych, tajemniczych wydarzeniach minionego wieku i nietuzinkowych, choć mało znanych postaciach, które za nimi stały. Przyjrzy się m.in. rotmistrzowi Jerzemu Sosnowskiemu – asowi przedwojennego wywiadu Rzeczpospolitej, który dzięki swoim talentom i urokowi osobistemu zdobywał tajne informacje, romansując z żonami wysokich rangą urzędników i wojskowych w Berlinie. Ekipa programu pojedzie na Dolny Śląsk, aby przyjrzeć się jednej z najpilniej strzeżonych powojennych tajemnic Wrocławia. Czy w okolicach miasta może być nadal ukryty legendarny skarb hitlerowców? Jaką rolę w jego ukryciu mogli odegrać: Otto Skorzeny, zwany najgroźniejszym człowiekiem w Europie, Reinhard Gehlen, tworzący po zakończeniu wojny wywiad RFN i Herbert Klose, funkcjonariusz wrocławskiego Prezydium Policji , który po wojnie prawdopodobnie pozostał w Polsce, aby pod fałszywym nazwiskiem strzec skarbu? Poznamy historię Wilhelma Wulffa – astrologa, którego talent do stawiania horoskopów najpierw uratował go przed śmiercią w obozie koncentracyjnym, a później pomógł w sterowaniu decyzjamisamego Heinricha Himmlera.  Czy to możliwe, że pod jego wpływem Himmler, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, mógł odważyć się zorganizować zamach na swojego wodza?

Sensacje XX wieku to nie tylko fascynujące historie. Widowisko to słynie również z gwiazdorskiej obsady. Oprócz aktorów znanych z poprzednich odcinków, takich jak Paweł Woronowicz, Jerzy Bończak czy Krzysztof Pieczyński, na antenie pojawią się również aktorzy młodego pokolenia: Natalia Klimas, Piotr Głowacki i Mikołaj Roznerski.

Emitowany od 1983 roku program Bogusława Wołoszańskiego stał się dla kilku pokoleń Polaków inspiracją do zainteresowania historią, a sam prowadzący jednym z największych propagatorów tej nauki. Wołoszański pokazał widzom, że to co najciekawsze w historii często dzieje się na drugim planie teatru wojennego i to właśnie „aktorzy drugiego planu” których nazwisk nie znajdziemy na kartach podręczników decydowali o losach bitew i całych wojen. Sensacyjne historie przedstawiane przez Wołoszańskiego po 10 latach nieobecności wracają na ekrany telewizorów w zupełnie nowej jakości. Co dwa tygodnie premierowe odcinki serii na kanale National Geographic Channel będą odkrywały kolejne nieznane fakty i ich bohaterów.

Emisja premierowych odcinków co dwa tygodnie, od niedzieli, 12 kwietnia o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

Odc. 1. „Krew, miłość, zdrada”, niedziela 12 kwietnia, godz. 22:00

Rotmistrz Jerzy Sosnowski do dziś pozostaje legendą polskiego wywiadu. Ten bohater wojny polsko-bolszewickiej,  był jednym z najbardziej skutecznych polskich szpiegów w Berlinie. Nadzwyczaj przystojny kawalerzysta, a do tego skuteczny i śmiertelnie niebezpieczny szpieg.  Wiedział jak korzystać ze swoich atutów – uwodził kobiety mające dostęp do tajemnic Reichswehry, zdobywając cenne informacje wywiadowcze. Aresztowany przez niemiecki kontrwywiad został w drodze negocjacji wymieniony za kilku niemieckich szpiegów schwytanych w Polsce. Niespodziewanie polski sąd skazał go na długoletnie więzienie, ale co ciekawe nie odbył kary. Ewakuowany na Wschód trafił w ręce NKWD. Tu zaczynają mnożyć się pytania, na które do dziś szukamy odpowiedzi. Czy był zdrajcą – podwójnym agentem pracującym dla niemieckiego wywiadu? Czy też polski wywiad poświęcił go, aby ochronić tajemnice złamania Enigmy? Czy zdradził podwójnie, współpracując w czasie wojny z sowieckim wywiadem? W pierwszym odcinku Sensacji XX wieku na kanale National Geographic Channel w postać Sosnowskiego wcieli się Mikołaj Roznerski, a u jego boku pojawi się m.in. Natalia Klimas.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
  1. Michał Szafran
  2. Marcin Mokrosiński

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*