Replika tankietki TKS w Muzeum II Wojny Światowej

12 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowano najnowszy eksponat – tankietkę TKS. Jest to replika zbudowana inż. Zbigniewa Nowosielskiego z Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Nie jest to pierwszy wóz zbudowany pod kierunkiem Zbigniewa Nowosielskiego. Jego projekty to pieczołowicie odtworzone szczegóły i elementy konstrukcyjne tak jak to miało miejsce w rzeczywistości.

Trud poświęcony na zbudowanie tak złożonej konstrukcji został zmarnowany przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej. Miłośnicy polskiej broni pancernej muszą dość mocno się natrudzić żeby zrobić przyzwoite ujęcie tego wyjątkowego wozu. Wszystko przez taśmy otaczające TKS oraz sąsiedztwo obiektu restauracyjnego znajdującego się na poziomie minus trzy w budynku Muzeum II Wojny Światowej.

Najwyraźniej tradycją w polskich placówkach muzealnych jest umieszczanie cennych obiektów tak aby zrobienie dobrej dokumentacji zdjęciowej było utrudnione w jak największym stopniu. Mimo tego mankamentu warto odwiedzić gdańskie muzeum i bliżej poznać konstrukcję najliczniejszego pojazdu gąsienicowego przedwojennego Wojska Polskiego.

fot. M. Szafran

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*