Relacja z inscenizacji historycznej w Świeciu nad Wisłą, 1 września 2014

1 września 2014 roku w Świeciu nad Wisłą, przy Zamku Krzyżackim, odbyła się inscenizacja historyczna z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Istotnym elementem widowiska było przedstawienie opartej na faktach historii rodziny pochodzącej z regionu.

Akcja inscenizacji rozpoczyna się wiosną 1939 roku na ziemi świeckiej. Dwaj bracia, Stanisław i Marek Wolscy, mieszkają w rodzinnym domu, cieszą się młodością, nie mając powodów do niepokoju. W tle słychać jedną z najpiękniejszych piosenek dwudziestolecia międzywojennego – „Serce” w wykonaniu Mieczysława Fogga. Niestety, nad Europą pojawiają się czarne chmury – Hitler wypowiada polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy z 1934 roku, a rodzina Wolskich słucha jego agresywnego przemówienia w radiu. Następnie w tle słychać odpowiedź na słowa Hitlera – fragment najsłynniejszego przemówienia Ministra Spraw Zagranicznych, Józefa Becka, z 5 maja 1939 roku: „Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”.

Działania III Rzeszy zaczynają coraz bardziej przeradzać się w marsz ku wojnie. Bracia Wolscy żegnają się z matką i idą do wojska. Przechodzą badania lekarskie, uczą się posługiwać bronią i dosiadać koni. 1 września wybucha najkrwawszy konflikt w dziejach. Na polskie ziemie wkracza doskonale wyposażona armia niemiecka, do walki z którą stają polskie oddziały, w tym kawaleria. Dochodzi do krwawych i nierównych starć, m. in. w Krojantach. W wojnie cierpi także ludność cywilna, która, zdezorientowana, początkowo usiłuje podążać za żołnierzami, jednocześnie utrudniając ruchy polskich wojsk. Rodzina Wolskich traci dach nad głową, a w walkach ginie jeden z braci.

Nie spotkałam się dotąd z tak poruszającą i chwytającą za serce inscenizacją. Przedstawienie wydarzeń z 1939 roku z perspektywy ludności cywilnej, pozwoliło na lepsze zrozumienie rzeczywistej, dramatycznej sytuacji w tamtym okresie. Ukazanie losów braci Wolskich jeszcze bardziej uświadamiało okrucieństwo wojny. Towarzysząca inscenizacji muzyka i znakomita narracja tworzyły odpowiedni klimat. W inscenizacji wykorzystano zabytkowe pojazdy, broń palną, szable, samolot i ogromną ilość materiałów pirotechnicznych. Wspaniale zaprezentowały się konie biorące udział w inscenizacji, które dzielnie odgrywały swoją rolę, choć wybuchom i strzałom nie było końca. Pochwały należą się wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, które brały udział w inscenizacji, w tym m. in.: 11. Pułkowi Ułanów Legionowych (oddział Świecie), Stowarzyszeniu Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis Męcikał”, 34. Pułkowi Piechoty, 66. Kaszubskiemu Pułkowi Piechoty, a także sekcji pojazdów zabytkowych z Torunia. Warto pochwalić także widzów, którzy w czasie inscenizacji zachowywali się kulturalnie, a po zakończeniu widowiska, które trwało ponad godzinę, nagrodzili wszystkich rekonstruktorów długimi brawami.

Komentarze
  1. Avatar OKM

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*