Propozycje programowe kanałów z portfolio BBC Studios na kwiecień 2022

Propozycje programowe kanałów z portfolio BBC Studios na kwiecień 2022 zawierają interesujące dla miłośników historii pozycje. Można je zobaczyć na kanałach BBC Brit i BBC Lifestyle.

Dym i stal (Smoke & Steel)

Od wtorku 12 kwietnia, godz. 22:00

Sezon 1 (6 odcinków)

Rewolucja przemysłowa odmieniła nasz świat. Choć często nieświadomie, do dziś korzystamy z osiągnięć tej epoki – przełomowych konstrukcji, wynalazków i odkryć. Jednym z nich jest przekop tunelu pod Tamizą. Powodzenie tego przedsięwzięcia zapoczątkowało budowanie podziemnych konstrukcji. Wiele innych inicjatyw także zrewolucjonizowało dotychczasową rzeczywistość. Prace urbanistyczne w Pradze miały ogromny wpływ na szybki rozwój europejskich miast. Z kolei powstanie obserwatoriów planetarnych na zawsze odmieniło ludzkie postrzeganie wszechświata. Zastosowanie silników parowych wywarło wpływ na wiele dziedzin życia, m.in. na rozwój transportu i turystyki. Kolej Transsyberyjska, będąca desperacką próbą połączenia wschodu i zachodu wielkiego terytorium Rosji, miała wpływ na losy wojny, a okręt wojenny przy południowych brzegach Anglii przyczynił się do zmiany taktyki morskich działań wojennych. W programie przedstawiono te konstrukcje z czasów rewolucji przemysłowej, które wciąż są w użyciu, oraz te będące atrakcjami historycznymi. Wszystkie one stanowiły rewolucyjne osiągnięcia technologiczne
i pchnęły świat na nową drogę rozwoju.

Historie zapomnianych wojen

(Forgotten War Stories)

Od czwartku 14 kwietnia, godz. 22:00

Sezon 1 (6 odcinków)


W okresie między drugą wojną światową a wojną w Iraku Wielka Brytania i jej sojusznicy brali udział w wielu konfliktach. Spora część tych wojennych dramatów utonęła w mrokach historii. Dziennikarz i aktor Tony Robinson wspomina historie zapomnianych wojen, takich jak kryzys sueski, wojna w Bośni, I wojna w Zatoce Perskiej, powstanie malajskie, wojna koreańska oraz powstanie Mau Mau w Kenii. Przewodnikami w każdym odcinku są historycy, eksperci oraz świadkowie traumatycznych zdarzeń.

Targowisko antyków

(Antiques Roadshow)

Od poniedziałku 18 kwietnia, godz. 19:55

Sezon 43 (22 odcinki)

 Czas odkurzyć rodzinne pamiątki i przekopać się przez stertę staroci skrytych w domowych zakamarkach. Uwielbiany przez widzów program wraca na antenę. Eksperci „Targowiska antyków” odwiedzają najpiękniejsze miasta Wielkiej Brytanii i zapraszają mieszkańców do pochwalenia się gromadzonymi przez lata antykami oraz bibelotami. Przedmioty zostaną przebadane i wycenione przez specjalistów zajmujących się ekspertyzą dzieł sztuki, mebli oraz kolekcji. Wiele tych znalezisk kryje fascynujące opowieści z przeszłości. Ekipa programu odwiedzi m.in. zamek Kenilworth oraz Fortney Hall, a odcinek specjalny poświęcono pamięci 80. rocznicy Bitwy o Anglię oraz kampanii Blitz.

Źródło: materiały prasowe 

Tags:

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*