Promocja książki „Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną”

Instytut Pamięci Narodowej oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na promocję polskiego wydania książki Alfreda Reischa Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną.

25-16875

Spotkanie odbędzie się 12 maja (wtorek) o godz. 17:30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Udział wezmą: dr Małgorzata Choma-Jusińska, badaczka historii opozycji i drugiego obiegu w PRL, dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu polskieradio.pl, Marek Rudzki, redaktor pierwszego zespołu polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Prowadzenie: dr Janos Tischler.

Książka Alfreda Reischa odkrywa kulisy tajnej amerykańskiej akcji, która miała znaczący wpływ na ostateczny wynik zimnej wojny. Poczynając od 1956 r., przez prawie czterdzieści lat masowo przekazywano za żelazną kurtynę książki i inne publikacje wydawane na Zachodzie. Działalność ta, zainicjowana i finansowana przez Central Intelligence Agency, zaowocowała przerzuceniem do Europy Wschodniej około 10 mln pozycji wydawniczych, w tym ok. 4 mln do Polski. Przesyłano je pocztą i innymi kanałami oraz rozdawano przyjezdnym w punktach dystrybucyjnych w Europie Zachodniej. Choć wielu czytelników wiedziało o możliwości otrzymania darmowej książki, istnienie zorganizowanej operacji o tak szerokim zasięgu utrzymano w ścisłej tajemnicy. Dlatego do dziś jest mało znana, trudno zaś przecenić jej znaczenie. Prowadzona na wielką skalę, udostępniła milionom czytelników zakazane lub nieosiągalne w ich krajach publikacje i informowała o prawdziwej demokracji na Zachodzie. Przyczyniała się w istotnym stopniu do powstawania ruchów wolnościowych na zniewolonych terenach, przede wszystkim w Polsce. Nasuwa się porównanie z tak dobrze znanym Radiem Wolna Europa. Przekazy słowa drukowanego, o bardziej elitarnym charakterze niż radio, oddziaływały podobnie na społeczeństwa za żelazną kurtyną. Można uznać, że odegrały nie mniejszą rolę.

M. Rudzki, Słowo wstępne (fragment)

http://przystanekhistoria.ipn.gov.pl/

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*