Promocja książki „Michał Żymierski 1890-1989”

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na promocję książki Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego Michał Żymierski 1890–1989. Spotkanie odbędzie się 24 września (czwartek) o godz. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W dyskusji o książce udział wezmą: prof. Andrzej Paczkowski (ISP PAN) i prof. Jerzy Eisler (IPN) oraz autor – dr Jarosław Pałka (DSH). Prowadzenie: Piotr Zaremba. Gościem specjalnym będzie Blanka Poksińska, córka prof. Jerzego Poksińskiego.

Plakat_Zymierski

Prof. Andrzej Paczkowski o książce: Michał Żymierski (właściwie Łyżwiński) był jedną z najbardziej osobliwych – ale przez parę lat też złowrogich – postaci, jakie przewinęły się przez dzieje Polski. Zaczynał jako legionista Piłsudskiego, dzielny dowódca w wojnie polsko-bolszewickiej, obrońca rządu i prezydenta w czasie zamachu majowego, by trafić na pięć lat do więzienia za branie łapówek. Pchnęło go to na stronę dotychczasowych wrogów: stał się współpracownikiem wywiadu sowieckiego, a w 1944 r. – jako „Rola” – objął dowództwo Armii Ludowej, czyli komunistycznej partyzantki. W 1945 r. został mianowany marszałkiem i do 1949 r. stał na czele Ludowego Wojska Polskiego. Swoje odsiedział też w komunistycznym więzieniu, tym razem nie za machlojki finansowe, ale w ramach stalinowskich czystek.

Przez meandry tej biografii prowadzi kompetentnie, z doskonałą znajomością źródeł i świetnym wyczuciem epoki (a raczej paru epok), Jarosław Pałka, znany z wydanej parę lat temu, bardzo udanej, biografii gen. Stefana Mossora. Oparł się na zgromadzonych dokumentach i badaniach rozpoczętych przez śp. Jerzego Poksińskiego. Książka napisana jest rzeczowo i spokojnie, nasycona szczegółami faktograficznymi, a już same zwroty w życiu „Roli” sprawiają, że jej lektura jest wielce wciągająca. Dzięki pracy dr. Pałki i prof. Poksińskiego otrzymaliśmy kolejny ciekawy fragment z najnowszych dziejów Polski i Polaków.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1696299940659542/

Źródło: informacje prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*