Premiera książki „Geniusze szyfrów”

Kody i szyfry odegrały kluczową rolę w ciągu ostatnich 3000 lat, chroniąc tajemnice władców, kupców i zakonników. Książka przedstawia fascynującą podróż przez historię kryptologii, poczynając od starożytnych hieroglifów, aż po nowoczesne techniki kwantowe.

To także opowieść o ludziach, którzy tworząc lub łamiąc szyfry decydowali o losach setek tysięcy lub nawet milionów ludzi – o kryptologach, którzy przez długie lata pozostawali zwykle w cieniu, a ich osiągnięcia stanowiły pilnie strzeżone tajemnice rządowe. Wpływali na bieg wojen, gry wywiadów czy sukcesy politycznych negocjacji. A wszystko to dzięki opanowaniu sztuki „magicznych liter”, pozwalającej na ochronę własnych tajemnic i odkrywanie cudzych.

  • Egipskie hieroglify matką wszystkich szyfrów.
  • Szyfr Cezara: prostota i skuteczność.
  • Tajemne kody joannitów i templariuszy.
  • Królowa na szafocie – szyfr Marii Stuart.
  • Grande Chiffre – tajna broń Ludwika XIV.
  • Niemożliwy do złamania – kod z kluczem jednorazowym Vernama.
  • „Oko Bóstwa”. ADFGX/ADFGVX – szyfr, który przypominał czarną magię.
  • Projekt Venona: Amerykanie rozpracowują sowieckie szyfry.

Kiedy w sierpniu 1920 roku bolszewickie hordy dotarły pod Warszawę, polski radio wywiad i kryptografowie z por. Janem Kowalewskim na bieżąco odszyfrowywali sowieckie depesze, które natychmiast trafiały do polskiego sztabu. Dzięki temu udało się zatrzymać bolszewicką nawałę, która „po trupie Polski” miała przenieść rewolucyjny pożar na zachód Europy.

Jak twierdzą niektórzy, II wojna światowa zakończyła się kilka lat wcześniej dzięki polskim kryptologom, którzy rozbroili kod Enigmy, dając aliantom wgląd w niemieckie – a potem japońskie – plany strategiczne

O Autorze:

Przemysław Słowiński – urodził się w 1959 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, autor wielu książek biograficznych. W naszej grupie wydawniczej opublikował m.in.: „Nikola Tesla. Władca piorunów”, „Antoni Gaudi. Czarodziej architektury”, „Kobiety wywiadu”, „Książe przygody” –  biografię Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego oraz „Ten drugi Piłsudski” –  biografię Bronisława Piłsudskiego.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*