Pozdrowienia z Warszawy. Polski Wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz

„Pozdrowienia z Warszawy. Polski Wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz”. Fascynująca opowieść o tym, jak u kresu zimnej wojny rozpoczęła się współpraca polskich tajnych służb i CIA.

Współpraca z Polską to „jedna z dwóch najważniejszych relacji wywiadowczych, jakie kiedykolwiek utrzymywały Stany Zjednoczone” – twierdzi były szef CIA George Tenet.

„Przez całą pierwszą dekadę XXI wieku Polska pomagała nam się zmagać z niemal każdym poważnym problemem w polityce zagranicznej, jaki mieliśmy” – mówi były dyrektor CIA Michael Sulick. Pozdrowienia z Warszawy to historia sojuszu, który narodził się między ówczesnymi rywalami na początku lat 90. To wtedy dawni komunistyczni szpiedzy w brawurowej akcji wywieźli z Iraku sześciu amerykańskich dyplomatów. Od tamtej pory polski wywiad działał w każdym miejscu, do którego Amerykanie nie odważyli się udać.

Jak wyglądały szczegóły operacji „Przyjazny Saddam”?
Czy gdyby amerykański rząd słuchał polskich tajnych służb, nie doszłoby do ataków 11 września?
Co polskie władze wiedziały o działaniach CIA w Starych Kiejkutach?
Nagradzany dziennikarz John Pomfret kreśli wciągający obraz polsko-amerykańskiej współpracy, ujawnia kulisy tajnych rozmów i akcji oraz zadaje pytania o cenę sojuszu, jaką musiała zapłacić Polska.

POZDROWIENIA Z WARSZAWY TO NAJNOWSZA HISTORIA POLSKI POKAZANA PRZEZ PRYZMAT LOSÓW NAJSŁYNNIEJSZYCH AGENTÓW WYWIADU.

Wielokrotnie nagradzany dziennikarz, nominowany do Nagrody Pulitzera. Wychowany w Nowym Jorku, absolwent Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Nankińskiego. Przez dwadzieścia lat był korespondentem zagranicznym „Washington Post”, relacjonując przebieg wojen w Afganistanie, Bośni, Kongu, Sri Lance i Iraku. Dwukrotnie wysyłano go do Chin – najpierw pod koniec lat osiemdziesiątych donosił o protestach na placu Tiananmen, a potem, w latach 1997–2003, był szefem biura „Washington Post” w Pekinie. Przez cztery lata pracował w Europie Wschodniej, w tym przez trzy w Warszawie. Pomfret jest autorem bestsellera „Lekcje chińskiego” (2006, wyd. pol. 2010), a jego książka „The Beautiful Country and the Middle Kingdom: America and China, 1776 to the Present” (2016) zdobyła Arthur Ross Award przyznawaną przez Radę Stosunków Międzynarodowych. Był barmanem w Paryżu i ćwiczył judo w Japonii. Mieszka w Berkeley w Kalifornii z żoną Zhang Mei i trojgiem dzieci.

Premiera książki: 23 marca 2022 r.
Wydawnictwo: Znak Literanova

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*