Polskie jabłonki w kraju kwitnącej wiśni – Fundacja State of Poland upamiętnia 100 rocznicę przybycia polskich dzieci z Syberii do portu w Tsurudze

Od ponad stu lat historia dzieci z sierocińca Fukudenkai łączy Polskę i Japonię w wyjątkowy sposób. To Japonii właśnie zawdzięczamy życie setek polskich dzieci z Syberii. Pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach przypomina o dawnej przyjaźni obu krajów. Fundacja State of Poland w ramach upamiętnienia gestu Japończyków posadziła jabłonki, które będą polskim symbolem na tle kwitnących wiśni w ośrodku Fukudenkai w Tokio oraz Tsurudze.

 Delegacje Polski i Japonii spotkały się na japońskiej ziemi, aby kontynuować budowanie przyjaźni między krajami, sadząc polskie jabłonki w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed stu lat. Ta symboliczna inicjatywa Fundacji State of Poland stanowi upamiętnienie 100 rocznicy przybycia polskich dzieci z Syberii do portu w Tsurudze.

Uroczystości zostały zainaugurowane sadzeniem jabłonek w Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai, tym samym, w którym sto lat temu przebywały uratowane dzieci. Podczas uroczystości został wyświetlony animowany film, opowiadający historię ewakuacji dzieci do Japonii. W Fukudenkai w ceremonii wzięli udział przedstawiciele Centrum – Manabu Tsuchiya, Dyrektor Centrum, przedstawiciel Izby Reprezentantow Hirobumi Niki i oczywiście Akie Abe, Przewodnicząca Komitetu Wsparcia Fukudenkai, żona byłego premiera Japonii Akie Abe. Bezpośrednio po uroczystości w Ośrodku Fukudenkai odbyło się również sadzenie drzewek i celebracja w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii, której gospodarzem i inicjatorem jest Ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski. W Ambasadzie podczas celebracji zostały również posadzone biało i czerwono kwitnące jabłonie.

Następnie, delegacja udała się do Tsurugi – portu, w którym dzieci zeszły na ląd i zostały przygarnięte przez Japończyków oraz poczęstowane jabłkami. Symboliczna ceremonia odbyła się w Muzeum Humanitaryzmu z udziałem burmistrza Tsurugi Koji Yonezawa, przedstawicieli ratusza oraz Ambasadora Polski w Japonii. W wydarzeniu uczestniczyła liczna grupa Polaków mieszkających w Japonii i zainteresowani Japończycy.

 Dwa kraje, które zbliżył los dzieci

 W latach 1917-1922 w Rosji szalała brutalna wojna domowa między komunistami i zwolennikami caratu, będąca realnym zagrożeniem dla szczególnej grupy obywateli Rosji – potomków polskich zesłańców zamieszkujących Syberię, wśród nich setek polskich dzieci, często sierot, pozbawionych bliskich i dachu nad głową. Bolszewicy zbliżali nieubłaganie do Władywostoku, a dzieci pozostawały bez opieki i schronienia.

Los polskich dzieci z Syberii spotkał się z ogromnym współczuciem Japończyków, którzy natychmiast udzielili pomocy Komitetowi Ratunkowemu. W efekcie zabiegów polskich Sybiraków i Japońskiego Czerwonego Krzyża, 22 Lipca 1920 pierwsza grupa 375 polskich dzieci dotarła do portu w Tsurudze. Ich widok tak poruszył pracujących na nabrzeżu Japończyków, że oddali im to, co mieli pod ręką – jabłka. Zwyczajne owoce, ale dane od serca, były, w tym momencie, dla wynędzniałych dzieci czymś wyjątkowym.

Polskie dzieci w Fukudenkai

Polskie dzieci w Fukudenkai

Mali repatrianci znaleźli schronienie w ośrodku  Fukudenkai w Tokio. Dzieci z miejsca wzbudziły sensację w całej Japonii i nie schodziły z pierwszych stron gazet. Odwiedzała je nawet Cesarzowa Sadako Kujō, a i zwykli Japończycy otworzyli przed nimi serca i domy. Przykładem wyjątkowego wręcz poświęcenia jest historia pielęgniarki – Fumi Matzuzawa, którą pomoc dzieciom kosztowała życie. Zapadła ona bowiem na śmiertelną chorobę, zarażając się od jednego z nich.

We wrześniu 1920 roku dzieci zostały przewiezione do USA, gdzie rozpoczął się proces ich repatriacji do Polski. Japoński Czerwony Krzyż do 1923 roku zorganizował jeszcze dwie ewakuacje małych Polaków. Uratowano 763 dzieci, które znalazły schronienie w Japonii.

Ta niezwykła historia to piękny przykład solidarności i współczucia między odległymi krajami, który pozostaje żywy w sercach zarówno Polaków jak i Japończyków. Mimo upływu czasu pamięć o tamtych wydarzeniach nadal trwa, a historia znalazła swój ciąg dalszy w październiku 2023.

Polskie jabłonie zakwitną w Japonii

3 sierpnia 2023 roku na terenie PGE Narodowego w Warszawie grupa japońskich licealistów z miasta Tsuruga posadziła 100 młodych drzew jabłoni symbolizujących humanitaryzm i polsko-japońską przyjaźń. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ambasady Japonii w Polsce; Ambasador Pan Akio Miyajima, Pierwsza Sekretarz Michiko Makino oraz Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i Prezes PGE Narodowy Włodzimierz Dola.

Tak uczczono stulecie przybycia syberyjskich dzieci do kraju kwitnącej wiśni. Tego dnia Polska i Japonia upamiętniły bohaterów odległych w czasie wydarzeń, które przypominają nam o sile solidarności przekraczającej granice.

Jabłonie, które na PGE Narodowy posadzili młodzi Japończycy oraz te, które zakwitną w Tsurudze, Tokio i ośrodku Fukudenkai, nie są zwykłymi drzewami. Są znakiem, który będzie przypominał nam o tym, co najważniejsze – o empatii, współczuciu i braterstwie, które przekraczają wszelkie granice, nie tylko geograficzne, ale także kulturowe, językowe i historyczne. Japonia i Polska, choć odległe, to kraje bardzo podobne w poczuciu solidarności z potrzebującym i słabszymi, szczególnie w obliczu wojen i totalitaryzmów.

To nie pierwsza taka akcja sadzenia Jabłoni w zaprzyjaźnionych nam krajach. Fundacji State of Poland w ramach festiwalu Jabłonki Swawole sadzi tysiące jabłonek w Polsce i za granicą. 300 czerwono i biało kwitnących drzewek już rośnie na terenie Nowego Yorku. We wrześniu 2023, podczas ceremonii honorującej nasze kwitnące relacje ze Stanami Zjednoczonymi 17 drzew w Central Parku uhonorowano imionami słynnych ludzi, którzy zmienili bieg historii polskiej i amerykańskiej. Jabłonki Swawole to stworzony przez Fundację State of Poland szereg bardzo lubianych akcji pokazującej piękno i naturalność Polski w kraju i na świecie.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*