Polski projekt, który zawstydza Wikipedię, kończy ważny etap

Co łączy generała Władysława Andersa, Wisławę Szymborską oraz Ewę Demarczyk? Biogramy tych wybitnych postaci znajdą się w serii uzupełniającej (tzw. drugiej serii) Polskiego Słownika Biograficznego. Na finiszu są prace poświęcone tworzeniu listy haseł uzupełniających w ramach tego wyjątkowego projektu.

Polski Słownik Biograficzny (PSB) ukazuje się w Krakowie od 1935 roku, pracują nad nim biografiści z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. To jeden z najważniejszych i największych narodowych projektów naukowych, służący pokoleniom humanistów i tworzony na przestrzeni blisko 90 lat przez ponad 4 tysiące najwybitniejszych specjalistów z kraju i zagranicy.

– Dotychczas opublikowaliśmy 54 tomy, liczące łącznie 35 tysięcy stron. Można na nich znaleźć ponad 28 500 życiorysów najwybitniejszych Polaków. Oprócz królów, książąt, polityków i wodzów, także pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, ludzi teatru i filmu, uczonych, sportowców, duchownych i świętych, postaci pierwszoplanowych, mniej znanych, a czasem zupełnie zapomnianych. Biogramy publikujemy w porządku alfabetycznym, obecnie jesteśmy przy literze T.  

– wyjaśnia profesor Andrzej Romanowski, redaktor naczelny PSB.

profesor Andrzej Romanowski, redaktor naczelny PSB

profesor Andrzej Romanowski, redaktor naczelny PSB

Co istotne, od dziesięciu lat powszechny dostęp do części opracowanych haseł zapewnia internetowa wersja PSB. W przeciwieństwie do popularnej Wikipedii, hasła, które znajdują się w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym, gwarantują odbiorcy wiarygodność i zgodność historyczną czy faktograficzną.

Seria Uzupełniająca z ważnymi nazwiskami

Od 2022 roku pracownicy Zakładu Polskiego Słownika Biograficznego opracowują listę haseł, które będą stanowiły podstawę do stworzenia serii uzupełniającej PSB. Projekt zbliża się do końca, na liście znajdzie się około 30 tysięcy haseł.

– Będą tam postacie, których biogramy nie znalazły się dotąd w PSB ze względu na zbyt późną datę śmierci, cenzurę w okresie PRL oraz przyjęte zasady kwalifikacji. Lista haseł obejmuje osoby zmarłe do końca 2020 roku, a więc naprawdę wiele ważnych postaci. Wśród brakujących nazwisk znajdują się tak istotne dla Polski osoby jak Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Marek Hłasko czy Józef Beck – wylicza profesor Romanowski.

Prace nad listą haseł mają zakończyć się w ostatnich dniach kwietnia tego roku. Wcześniej,  w marcu, Zakład Polskiego Słownika Biograficznego zorganizuje w Krakowie konferencję popularnonaukową, na której przybliży pracę nad bieżącymi zeszytami Słownika i realizowany projekt związany z tworzeniem listy nazwisk kwalifikujących się do opracowania w ramach serii uzupełniających.

Aby druga seria PSB mogła powstać, niezbędne będzie pozyskanie odpowiedniego dofinansowania. Aktualny projekt listy haseł, który kierowany jest przez Mariusza Ryńcę, realizowany jest w ramach programu ministerialnego „Nauka dla Społeczeństwa”.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*