Polska literatura obozowa – nowa publikacja Arkadiusza Morawca

Polska literatura obozowa ograniczana jest zwykle do literatury lagrowej (dotyczącej niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady) oraz literatury łagrowej (odnoszącej się do obozów sowieckich, zwłaszcza obozów pracy przymusowej).

Najnowsza publikacja Arkadiusza Morawca poszerza te badania. Pierwsze rozdziały książki poświęcone są: Buchenwaldowi, obozom dla sowieckich jeńców wojennych, Sołowieckiemu Obozowi Specjalnego Przeznaczenia, kolejne zaś dotyczą sfer nieprzebadanych: literatury odnoszącej się do obozów polskich – sanacyjnego Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej i komunistycznego Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, hiszpańskiego (frankistowskiego) Campo de Concentración de Miranda de Ebro oraz japońskiej Jednostki 731 i jej ośrodka badawczego w Pingfang, obejmującego, oprócz laboratoriów i oddziałów produkcji broni chemicznej i bakteriologicznej, więzienie, komorę gazową, krematoria.

Zdaniem prof. Sławomira Buryły (Uniwersytet Warszawski), recenzenta publikacji:

„Autor wychodzi poza wąskie pojęcie prozy czy poezji, wychylając się w stronę szerszej kategorii, jaką jest piśmiennictwo. Sięga po teksty wspomnieniowe lub lokujące się w obszarze pogranicznym – między literaturą dokumentu osobistego a przekazem beletrystycznym. Rozległe studia oparte są na rzetelnych kwerendach i budzącej podziw wiedzy autora”.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*