Polsat Viasat History – szczególnie polecamy w kwietniu 2024
Cykl: Wojenne opowieści
W każdą sobotę od 6 kwietnia, godz. 21:00
Zapraszamy na wyprawę przez kluczowe momenty pierwszej i drugiej wojny światowej, ukazane w „Wojennych opowieściach”. Poznamy historię masakry, której dopuścili się członkowie SS wiosną 1945 roku. Ta zbrodnia wojenna przez lata pozostała bezkarna, w opóźnionych procesach zapadły bardzo łagodne wyroki, a skutki tamtych wydarzeń wiele rodzin odczuwa do dziś. Z kolei film „Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom” pokazuje, że z hitlerowskim reżimem walczyła znacznie większa liczba Żydów, niż myśleliśmy. Dokument rzuca światło na skalę żydowskiego ruchu oporu w gettach, obozach i wielu innych miejscach. Kolejny film dokumentalny, „Nieznany rozdział historii Anny Frank”, opowiada o nowo odkrytych, niezwykle poruszających listach pisanych przez ojca Anne, Ottona Franka, który do końca walczył o uratowanie swojej rodziny.
Nazistowskie pola śmierci
Sobota 6 kwietnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Nazi Killing Fields
Rok: 2023
Marzec 1945 roku, Niemcy wiedzą już, że przegrały II wojnę światową. W III Rzeszy panuje chaos, a specjalna jednostka SS odpowiedzialna za obsługę nazistowskich rakiet V2 — „Vergeltungswaffen”, czyli „broni odwetowej” — czuje zagrożenie ze strony robotników przymusowych usiłujących wracać do swoich domów ze zbombardowanych regionów przemysłowych na zachodzie. Dowódca SS-manów zarządza masakrę, która kończy się zakopaniem w lesie 208 zamordowanych mężczyzn, kobiet i dzieci. Jest to zbrodnia wojenna, która nigdy nie została w pełni wyjaśniona i przez dziesięciolecia pozostała bezkarna, a jej skutki odczuwamy do dziś.
Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom
Sobota 20 kwietnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Resistance: They Fought Back
Rok: 2023
Wszyscy słyszeliśmy o powstaniu w getcie warszawskim — ale większość ludzi nie ma pojęcia, jak powszechny był żydowski opór wobec nazistowskiego barbarzyństwa. Powszechnie uważa się, że „Żydzi szli na śmierć jak owce prowadzone na rzeź”. Ten poruszający dokument obala mit o bierności wobec zagłady, pokazując powstania w dużych i małych gettach, bunty w obozach zagłady i działania żydowskiej partyzantki.