Piero Ferrari, Leo Turrini, Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello

Enzo Ferrari to dla miłośników motoryzacji postać kultowa. Twórca chyba najbardziej znanej i pożądanej marki samochodów sportowych doczekał się biografii w języku polskim. W książce Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello poznajemy tytułowego bohatera poprzez wywiad z jego synem, Piero Ferrari.

Założone w 1938 roku we włoskim Maranello przedsiębiorstwo Ferrari to mekka miłośników sportów samochodowych. Obecnie, oprócz siedziby marki i fabryki samochodów, mieści się tam Galleria Ferrari – muzeum przedsiębiorstwa. Przez lata swojej działalności firma odnosiła spektakularne sukcesy w wielu dziedzinach sportu motorowego, na czele z koronną dyscypliną wyścigową, Formułą 1 i  ekstremalnym wyzwaniem dla kierowców oraz konstruktorów, wyścigami 24h Le Mans. Ze stajnią Ferrari współpracowali legendarni kierowcy, jak chociażby słynni z F1 Niki Lauda, Gilles Villeneuve czy Michael Schumacher. W wytwórni z Maranello powstał szereg kultowych modeli samochodów, wśród których pozwolę sobie subiektywnie wyróżnić 250 Testa Rossa, 250 GTO, 308 czy F40. Pomimo dynamicznego rozwoju rynku pojazdów luksusowych i supersamochodów, Ferrari stało się właściwie synonimem bezkompromisowych osiągów i wrażeń z jazdy.

Piero Ferrari, Leo Turrini, Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello

Enzo Ferrari był postacią niezwykle interesującą i złożoną. Urodzony w 1898 roku przyszły konstruktor rozpoczął pracę w branży motoryzacyjnej już w wieku 18 lat. Początki jego kariery to praca jako kierowca testowy i wyścigowy, m.in. dla Alfy Romeo, samochodami której jeździł również po założeniu własnego zespołu wyścigowego – Scuderia Ferrari. Produkcję samochodów pod marką Ferrari rozpoczął w 1947 roku, od początku skupiając się na sportowym charakterze i osiągach swoich maszyn. Intrygujące jest także życie prywatne Ferrariego seniora. Miał on dwóch synów z dwóch różnych związków. Starszy, urodzony w 1932 roku Alfredo (Dino), zmarł w wieku 24 lat na dystrofię mięśniową  Duchenne’a. Młodszy, Piero, urodził się w roku 1945 i całe swoje zawodowe życie związał z firmą Ferrari. To on wypowiada się w książce o życiu swojego ojca, które nierozerwalnie było związane z fabryką w Maranello. Opowieść o ojcu jest więc jednocześnie historią przedsiębiorstwa Ferrari.

Wywiad z Piero Ferrarim przeprowadza Leo Turrini, włoski publicysta i komentator telewizji Sky Sports, ekspert w dziedzinie Formuły 1. Jest on autorem licznych publikacji na temat historii sportu samochodowego oraz wybitnych kierowców. Jego doskonała znajomość historii firmy Ferrari pozwala mu na zadawanie często pozornie niewygodnych pytań. Przykładowo, Enzo Ferrari zaczynał swoją niezależną działalność w okresie rządów Mussoliniego, firma przetrwała również burzliwy okres II wojny światowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca firmy z rządem, jednak nestor rodu Ferrari wspierał jednocześnie ruch oporu. Pozwoliło to na uniknięcie powojennych represji ze strony nowych władz i jednocześnie zaskarbiło Enzo sympatię lewicujących robotników. Doskonale układały się także jego relacje ze związkami zawodowymi. Zawsze gotów był do rozmów z ich przedstawicielami oraz był otwarty na poprawę sytuacji materialnej swoich pracowników. Leo Turrini stara się uzyskać odpowiedź na pytanie o rzeczywiste poglądy Enzo Ferrariego, który doskonale odnajdywał się właściwie w każdych realiach politycznych i znajdował wspólny język z przedstawicielami większości rządów i organizacji. Z książki dowiadujemy się, że niezależnie od swoich konserwatywno-liberalnych upodobań, zawsze miał na uwadze przede wszystkim dobro firmy i zatrudnionych w niej ludzi.

Realia polityczno-biznesowe, w których działało przedsiębiorstwo, stanowią niezwykle interesujący element książki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niewiele brakowało, a Ferrari znalazłoby się pod skrzydłami Forda. Negocjacje zostały zerwane właściwie w ostatniej chwili i ostatecznie przedsiębiorstwo weszło w skład imperium Fiata. Powszechnie znany jest fakt o różnicach poglądów Enzo Ferrariego i Ferruccio Lamborghiniego, które ostatecznie spowodowały założenie przez tego drugiego własnej wytwórni samochodów. Mało kto jednak pamięta, że przed powstaniem Automobili Lamborghini największym konkurentem Ferrari na gruncie sportowym i technologicznym była inna legendarna włoska marka – Maserati. Wywiad-rzeka z Piero Ferrarim rzuca światło na te i wiele innych interesujących historii związanych z działalnością Enzo Ferrariego.

Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello to obowiązkowa pozycja dla miłośników motoryzacji, a szczególnie dla wielbicieli włoskich samochodów oraz wyścigów F1. Życie Enzo Ferrariego to wizjonerskie konstrukcje, pasja tworzenia ponadczasowych pojazdów, burzliwe relacje z kierowcami czy wreszcie inspirujące spojrzenie na zarządzanie firmą i podejście do pracowników. Historia opowiedziana z perspektywy jego syna nabiera kameralnego i osobistego charakteru, co dodaje książce istotnej zalety w postaci autentyczności. Zdecydowanie warto przeczytać.

Tytuł: Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello
Autorzy: Piero Ferrari, Leo Turrini
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 256

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*