Otwarcie wystawy „’45. Koniec wojny w 45 eksponatach”

Otwarcie wystawy „’45. Koniec wojny w 45 eksponatach” – konferencja „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat”

6 maja 2015 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja historyków „Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat”, organizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Konferencji towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy czasowej Muzeum II Wojny Światowej, „’45. Koniec wojny w 45 eksponatach”.

Na wystawie zaprezentowano 45 eksponatów związanych z zakończeniem II wojny światowej i doświadczeniami wojennymi w  Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej. Znajdują się wśród nich przedmioty więźniarskie z obozu Buchenwald, dzwon z „Wilhelma Gustloffa”, niemieckie szyldy z Gdańska, narzędzia przesiedleńców oraz mundury: żołnierza Volkssturmu, żołnierza radzieckiego, funkcjonariusza NKWD, żołnierza Ludowego Wojska Polskiego i partyzancki.

Podczas pierwszego dnia obrad została podjęta dyskusja na temat pamięci o II wojnie światowej i jej kształtowaniu w historycznych muzeach, a także w świadomości różnych społeczeństw. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele muzeów z Niemiec, Polski i Rosji, pracownicy instytucji badających historię XX wieku, a także znani historycy, m. in. prof. Norman Davies, który przewodniczył jednemu z paneli dyskusyjnych.

 

 

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*