Osiem generacji w ciągu 50 lat: rok 2024 będzie w Volkswagenie rokiem Golfa

W 1974 roku pierwsza generacja Volkswagena Golfa zastąpiła Garbusa, auto szybko stało się wzorcem w swojej klasie, po niej nastąpiło siedem kolejnych generacji popularnego kompaktu. Aktualna generacja Golfa zostanie zmodernizowana na 50. urodziny, a światowa premiera odświeżonego modelu już za kilka tygodni. Jubileuszowy rok Golfa rozpocznie się od prezentacji historii sukcesu tego samochodu na targach Retromobile w Paryżu, a następnie na Bremen Classic Motorshow.

Golf jest najważniejszym modelem marki Volkswagen i można powiedzieć, że jest także synonimem terminu „bestseller”. Od 1974 roku osiem generacji Golfa wybrało ponad 37 milionów klientów. Volkswagen specjalnie na 50. Urodziny Golfa uhonoruje w przyszłym roku swój bestsellerowy model, prezentując jego zmodernizowaną wersję. Kompaktowy Volkswagen ukształtował mobilność nie tylko w swojej ojczyźnie, lecz także w wielu innych regionach świata. Światowa premiera odświeżonego Golfa odbędzie się pod koniec stycznia. Podobnie jak poprzednicy wprowadzi liczne innowacje do produkcji seryjnej.

Najbardziej udany europejski samochód

Gdy następca Garbusa – Golf pierwszej generacji – pojawił się w 1974 na rynku zapoczątkował prawdziwą rewolucję. W odróżnieniu od poprzednika auto miało silnik umieszczony z przodu i przedni napęd. Narysowane przez samego Giorgetto Giugiaro nadwozie było dzięki dużej klapie z tyłu i składanej kanapie bardzo uniwersalne. Ponadto prosty design przyczynił się do wprowadzenia nowego języka projektowania w Volkswagenie, który był również kontynuowany w jego następcach i wielu innych modelach. Golf szybko stał się prawdziwym samochodem dla ludu (właśnie to znaczy nazwa Volkswagen), a milionowy egzemplarz sprzedano już w 1976 roku. Do dziś na Golfa zdecydowało się ponad 37 milionów nabywców. Czyni to ten kompaktowy samochód najbardziej udanym europejskim autem, najlepiej sprzedającym się Volkswagenem wszechczasów i ikoną.

Bez względu na generację – sekretem sukcesu Golfa była i jest suma jego cech: Ponieważ kompaktowy Volkswagen był i jest idealnym towarzyszem codziennego życia, autem wszechstronnym, funkcjonalnym i niezawodnym. Na przestrzeni dziesięcioleci portfolio zostało poszerzone o kolejne warianty: Golfa GTI, Golfa Cabriolet czy Golfa Variant i wiele innych. Z każdą nową generacją modelu do klasy kompaktowej wprowadzano zaawansowane technologie, nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa i funkcje zwiększające komfort. Volkswagen Golf sprawił, że takie technologie, jak katalizator, układ ABS, poduszki powietrzne, tempomat, elektroniczne systemy wspomagania, a także napędy hybrydowe typu mild i plug-in stały się dostępne.

W jubileuszowym roku 2024 Volkswagen zaprezentuje zmodernizowaną ósmą generację Golfa, który zachwyci wizualnym wyrafinowaniem, nowymi systemami wspomagania i układami napędowymi, a także systemem infotainment i oprogramowaniem nowej generacji. Do światowej premiery nowego Golfa pozostało zaledwie kilka tygodni, a przedsprzedaż ruszy wiosną 2024 roku.

Legenda wciąż żywa

Dział Volkswagen Classic będzie w 2024 roku prezentował historyczne modele Golfa z własnej kolekcji. Od 31 stycznia do 4 lutego Golfy siedmiu generacji wzbogacą ekspozycję Volkswagena na salonie Retromobile w Paryżu. Bezpośrednio potem, od 2 do 4 lutego, Volkswagen zaprezentuje na Bremen Classic Motorshow Golfa I i wyjątkowy samochód koncepcyjny zbudowany w Wolfsburgu, oznaczony kodem EA 276 – protoplastę Golfa z 1969 r.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*