Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia

Hamburg przełomu wieków. Przedwojenny Ostrów Wielkopolski. Okupowany Poznań. Walcząca Warszawa. Oświęcim. Bombardowane Drezno. Obozy koncentracyjne i ubeckie katownie. Wymarzona wolna Polska. I trauma trzech pokoleń. Tragiczna i momentami wręcz niewiarygodna historia rodziny naznaczonej przez dwa totalitaryzmy. Losy Serwańskich i Zakrzewskich – „łącznie jedenaście lat w niemieckich obozach koncentracyjnych i dziewiętnaście na ubeckich betonach”.

Obóz. Marsz śmierci. Rzeź Woli. Ubeckie tortury. Słowa te były wypowiadane w jej domu – szeptem lub krzykiem – odkąd pamięta. Wsiąkły w nią tak jak tusz w numerze wytatuowanym na przedramieniu matki. Małgorzata zaczyna pisać. Czas przekazać tę historię dalej.

W tej książce Wielka Historia przeplata się z historią bardzo osobistą. Opowieści z domu rodzinnego i opowieści z podręczników, historie znane  – jak marsz śmierci, i historie zapomniane –  jak akcja Iskra-Dog.

„Skrupulatnie spisałam dzieje moich uwikłanych w dwa totalitaryzmy rodziców i ich bliskich, a także piętno, które odcisnęło się na dwóch kolejnych pokoleniach mojej rodziny. Przedstawiłam z perspektywy mojego domu, czyli od podszewki, jak żyło się ludziom najpierw w czasie wojny, a potem w zniewolonym przez chorą ideologię komunizmu kraju. Nie szczędziłam również obrazów zdziczenia i hańby ludzkości, których świadkami byli moi rodzice, a które są nieodłącznym elementem autorytarnych systemów. Co więcej, wciągnęłam w Wielką Historię najmłodsze pokolenie mojej rodziny, moje małe wnuczęta, bo zadedykowałam im tę książkę, a tym samym naznaczyłam na „strażników pamięci”. Malwinko, Leonku, wybaczcie mi.”

Premiera książki: 08.02.2023

Źródło: materiały prasowe

 

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*