Operacja Barbarossa na fotografiach

Z okazji kolejnej rocznicy inwazji na ZSRR przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących działania w ramach operacji „Barbarossa”.

22 czerwca 1941 roku doszło do agresji III Rzeszy na Związek Radziecki. Operacja nosiła nazwę „Barbarossa” na cześć cesarza Fryderyka I Barbarossy.

Dzięki przewadze w wyszkoleniu, użyciu efektu zaskoczenia oraz lepszemu wykorzystaniu zdobyczy techniki, armia niemiecka odnosiła początkowo ogromne sukcesy. Ofensywa wyhamowała dopiero na przełomie 1941 i 1942 roku. Ostatecznie wojska niemieckie, pomimo zadania Armii Czerwonej olbrzymich strat oraz zajęciu znacznych  terytoriów, nie zdołały całkowicie rozbić  radzieckich wojsk ani zająć Moskwy.

Operacja „Barbarossa” była początkiem tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Jest to określenie okresu II Wojny Światowej, podczas którego Rosja walczyła po stronie aliantów.

W galerii znajduje się 45 fotografii wykonanych (zgodnie z informacjami w opisach) latem 1941 roku. Zdjęcia pochodzą ze zbioru Wikimedia Commons i udostępniane są na wolnej licencji. W przypadku zdjęć pochodzących z Bundesarchiv szczegółowe informacje o licencji i pochodzeniu zdjęć znajdują się w podpisach.

Uwaga! W materiale znajdują się fotografie przedstawiające drastyczne sceny.

like-348x175

Komentarze
  1. taktyk
  2. Swojak

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*