Okręt podwodny U-461 w Peenemünde

Przy nabrzeżu w Peenemünde znajduje się udostępniony do zwiedzania okręt podwodny-muzeum U-461. Jest to poradziecka jednostka projektu 651, o NATO-wskim oznaczeniu kodowym Juliett.

Okręty podwodne projektu 651 stanowiły serię 16 jednostek o konwencjonalnym napędzie diesel-elektrycznym, które były przystosowane do wystrzeliwania strategicznych pocisków balistycznych woda-ziemia P-5. Były to opracowane w latach 50. pociski o zasięgu 500 km i możliwości przenoszenia 800 kg głowicy bojowej, co pozwalało na montaż ładunku jądrowego. Prędkość P-5 wynosiła 1,5 Macha. Wobec gwałtownego rozwoju techniki rakietowej, w związku z niezadowalającymi parametrami, w 1968 roku pociski P-5 zostały wycofane z użytkowania w siłach ZSRR. Nowe rakiety strategiczne opracowywano z myślą o wystrzeliwaniu z posiadających większą autonomiczność  okrętów o napędzie atomowym.

Do zwalczania statków i okrętów jednostki projektu 651 wyposażone zostały w 6 dziobowych i 4 rufowe wyrzutnie torped, odpowiednio o kalibrach 533 mm i 406 mm. Załogę okrętów klasy Juliett stanowiło od 78 do 82 marynarzy i oficerów. Długość jednostek wynosiła 90 metrów, a maksymalna szerokość kadłuba 10 metrów. Wyporność w wynurzeniu to 3170 ton, maksymalna głębokość zanurzenia wg projektu to 300 metrów, zaś osiągnięta podczas prób to 240 metrów. Jednostki projektu 651 osiągały 18 węzłów na powierzchni i 16,8 w zanurzeniu. Pierwszą jednostkę tej serii wprowadzono do służby w 1962 roku, ostatnią wycofano zaś w 1994 roku.

We wspomnianym roku dwie zdemilitaryzowane i skreślone ze stanu floty jednostki zostały wystawione na sprzedaż. Jedna z nich została zakupiona przez prywatnego nabywcę z Niemiec, który postanowił dostosować okręt do potrzeb muzealnych i udostępnić go do zwiedzania w Peenemünde.

Zdjęcia: M. Mokrosiński

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*