Okręt podwodny HMS Otus w Sassnitz

W położonej na niemieckiej Rugii miejscowości Sassnitz znajduje się udostępniony do zwiedzania okręt podwodny HMS Otus. Jest to ex-brytyjska jednostka typu Oberon z 1962 roku, która obecnie pełni rolę okrętu-muzeum.

Okręty podwodne typu Oberon to opracowana w II połowie lat 50. seria jednostek o klasycznym napędzie diesel-elektrycznym. W latach 1961-1966 do służby w Royal Navy wprowadzono 13 Oberonów. Wycofane zostały w latach dziewięćdziesiątych. Łącznie z zamówieniami z innych krajów wyprodukowano 27 okrętów tego typu. Oberony były w założeniu ostatnimi brytyjskimi okrętami podwodnymi o napędzie diesel-elektrycznym. Kolejne generacje okrętów dla Royal Navy miały posiadać wyłącznie napęd jądrowy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jednostki miały wyporność 2410 t na powierzchni, długość 90 metrów i szerokość 8,1 metra w najszerszym miejscu. Maksymalne zanurzenie to 190 metrów, liczba członków załogi to 68 marynarzy i oficerów, a rozwijana prędkość to 17 węzłów na powierzchni i 12 w zanurzeniu. Uzbrojeni stanowiło 6 dziobowych i dwie rufowe 533.4 mm wyrzutnie torped.

HMS Otus zwodowany został w roku 1962, a wszedł do służby w roku 1963. Wycofanie okrętu ze służby miało miejsce na początku lat 90. i wówczas został on przekształcony w muzeum.

Oficjalna strona muzeum HMS Otus: https://hms-otus.com/home/

Zdjęcia: M. Mokrosiński

 

Zobacz również:

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*