Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni

Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni

Ta wystawa Was zaskoczy. Mamy nadzieję, że również wzruszy i zachwyci, bowiem autorki pokazują szereg unikatowych i oryginalnych afiszy, plakatów, folderów, zdjęć, medali pamiątkowych – nigdy i nigdzie dotąd nie eksponowanych. Całość uzupełnia wybór najciekawszej, naszym zdaniem, literatury.

90l_Gdyni

Intencją autorek było porzucenie konwencjonalnych ram, tak aby odmalować obraz Gdyni nie tylko przez pryzmat przełomowych wydarzeń.  Wystawa skupia się również wokół drobnych przejawów życia, które nadają sentymentalny i wspomnieniowy charakter migawkom z dziejów miasta.

Tylko w PAN Bibliotece Gdańskiej zobaczyć można między innymi: fotografie z budowy portu w Gdyni, afisz  nawołujący do przyjścia na powitanie pierwszego polskiego statku wracającego do Gdyni z 1945 roku, afisz z zaproszeniem na seanse „Królewny Śnieżki” w realizacji Walta Disneya do kina „Warszawa” z 1946 roku, stylowe plakaty PLO z lat 60-tych i 70-tych oraz pieniążek zwany rybakiem.

Swobodny układ prezentacji przybliża przeszłość Gdyni, która ukształtowała to miasto takim, jakim znamy je dzisiaj, nie poprzez suche fakty, a poprzez namacalne, utrwalone w obrazie i dokumencie ślady życia.

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 25 lutego 2016 roku w Nowym Gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej o godz. 13.00. Wystawę oglądać można bezpłatnie do 31 marca w godzinach otwarcia biblioteki.

Aby umówić się na zwiedzanie wystawy z autorkami w godz. 8.00 – 15.00, zachęcamy do kontaktu: a.kwiatkowska@bgpan.gda.pl,  m.pawlik@bgpan.gda.pl.

 

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*