Od DTM do Super 2000 – legendy na scenie Muzeum Alfy Romeo

W latach 1992-2007 Alfa Romeo zdominowała wyścigi samochodowe w klasie Touring, najpierw dzięki modelowi 155, a następnie 156, zapisując te niezwykłe rozdziały w historii sportów motorowych dziesiątkami zwycięstw w mistrzostwach Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

To epopeja, która narodziła się w „nowej” Alfa Corse, która później zebrała najważniejsze nagrody za samochody typu „closed-wheel”, pracując najpierw pod okiem Giorgio Pianta, a później wraz z zespołem Nordauto/N-Technology. Wszystko to było możliwe dzięki samochodom o ogromnym potencjale, które dzięki doskonałym umiejętnościom zespołu stały się niepokonane. Muzeum Alfy Romeo odtworzyło historię tego długiego, niezwykłego sezonu podczas konferencji „Backstage”, która odbyła się w niedzielę, 21 kwietnia. Publiczność usłyszała wspomnienia i opowieści o emocjach, które towarzyszyły wielu czołowym nazwiskom, takim jak: Fabrizio Giovanardi i Giorgio Francia, Gabriele Tarquini i Monica Bregoli, nie pomijając oczywiście projektantów, techników i członków zespołu. Punktem wyjścia był Sergio Limone, jedna z największych osobowości w sportach motorowych, której udało się zdominować cały sezon rajdowy Lancii, a następnie zacząć od zera z samochodami wyścigowymi Alfy Romeo, aby po raz kolejny odnieść zwycięstwo.

Pierwsze sukcesy pojawiły się już w 1992 roku – zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu projektu – po zwycięstwie Nicoli Lariniego w Mistrzostwach Włoch Superturismo w 155 GTA, a rok później w DTM za kierownicą 155 V6 TI, gdzie pokonał zaskoczonych niemieckich rywali na ich własnym terenie, bijąc wszelkie rekordy. Następnie triumfował w Brytyjskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych w 1994 roku i zdobył wiele ważnych pucharów w każdym zakątku świata. Kiedy model 155 zakończył swoją karierę, w 1998 roku przyszła kolej na Alfę 156, która kontynuowała drogę do sukcesu, zdobywając 13 tytułów mistrzowskich dla kierowców, producentów i zespołów w ciągu swojej 10-letniej kariery, a nawet wygrywając ostatni wyścig w 2007 roku, kiedy model 156 od jakiegoś czasu został wycofany z produkcji.

Sezon pełen wyścigów i zwycięstw, w którym najlepsi mechanicy i kierowcy bardzo często pochodzili z Formuły 1 lub tam zmierzali: Larini, Nannini, Tarquini, Giovanardi, Massa, Danner, Farfus, Thompson, Alboreto, by wymienić tylko kilku. U szczytu swoich sukcesów w Ferrari, w 2003 roku, Michael Schumacher również testował Alfę Romeo 156 S2000 Gabriele Tarquiniego na torze Mugello.

21 kwietnia odbyła się kolejna konferencja „Backstage”. Poprowadził ją ekspert od historii marki i kustosz Muzeum Alfy Romeo, Lorenzo Ardizio. Towarzyszył mu Sergio Remondino, znana postać z Autosprint i autor, wraz z Sergio Limone, książki „Alfa Romeo 155 i 156: DTM, Superturismo i Super 2000” – wydanej przez ASI Service – która została oficjalnie zaprezentowana podczas wydarzenia.

Cykl konferencji „Backstage”  organizowanych przez Muzeum Alfa Romeo odbywający się już po raz szósty, ma na celu poznanie historii marki w oparciu o dokumenty zachowane w archiwum oraz świadectwa bohaterów tych wydarzeń. Szczegółowe daty i kalendarz wydarzeń są dostępne na stronie internetowej www.museoalfaromeo.com

Filmy z poprzednich konferencji „Backstage” są dostępne w języku włoskim i angielskim na kanale YouTube Muzeum: @MuseoAlfaRomeoOfficial.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*