Nowy cykl podcastów Archiwum Polskiego Radia – słuchowiska radiowego Teatru Wyobraźni

Polskie Radio stworzyło nowy cykl podcastów „Archiwum Teatru Wyobraźni”, w którym prezentowane będą radiowe słuchowiska sprzed lat. Cykl rozpoczynają słuchowiska nagrane w latach 50. XX wieku będące doskonałą prezentacją kunsztu wybitnych przedwojennych aktorów,  m. in. Mieczysławy Ćwiklińskiej, Zofii Mrozowskiej, Marii Żabczyńskiej, Niny Andrycz,  Igora Śmiałowskiego, Ludwika Tatarskiego i Henryka Borowskiego.

– Tematyką znacznej części ogromnego zbioru nagrań znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia jest historia naszego kraju ukazana
w dźwięku. Tym razem postanowiliśmy zainicjować nowy cykl podcastów, w ramach którego słuchacze będą mogli zapoznać się z nagraniami radiowego teatru. Słuchowiska postrzega się  jako sztukę, ale można z nich wyczytać również kierunek przemian społecznych, które dokonywały się w Polsce na przestrzeni lat. To doskonały zbiór dla wielbicieli teatru, radia i historyków
 – zapowiada Elżbieta Berus – Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Przeważać będą dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy, ale nie zabraknie również pereł literatury światowej. Pierwsze w cyklu „Archiwum Teatru Wyobraźni” pojawią się lekkie komedie i humoreski, m. in. „Fircyk w zalotach”, „Pan Jowialski” i „Mizantrop”.

Archiwum Polskiego Radia publikuje słuchowiska zgodnie z zasadą wspierania kultury legalnej – w cyklu tym będzie można więc wysłuchać nagrań pochodzących z oficjalnego źródła.

W cyklu „Archiwum Teatru Wyobraźni” słuchowiska będą pojawiały się dwa razy w tygodniu, w środy i w piątki, w zakładce Archiwum Polskiego Radia na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w popularnych serwisach streamingowych: Apple Podcasts, Spotify Podcasts, Podcasty Google, Player FM i innych.

Źródło: materiały prasowe PAP, Polskie Radio

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*