Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno”

Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.

„Wyprawa na dno” – premiera w niedzielę 26 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Znaleźliśmy go przy pomocy echosondy wielowiązkowej. Obiekt miał ok. 256 metrów długości. Znalezisko było spektakularne, nie byliśmy gotowi na coś takiego
-powiedział ekipie twórców „Wyprawy na dno” Andrzej Słaby, hydrolog uczestniczący w odnalezieniu wraku

Graf Zeppelin miał być postrachem mórz i dumą Hitlera. Wciąż budzi respekt, choć nigdy nie miał szansy wypłynąć w morze i wziąć udziału w wojnie. Mógł pomieścić ponad 40 myśliwców, bombowców i torpedowców. Windy miały wozić samoloty z dolnych pokładów na górny, a ich start miał odbywać się z użyciem katapulty. Winston Churchill uważał ten okręt za priorytetowy cel.

Dużym zaskoczeniem był ogrom tej jednostki. To sobie trudno wyobrazić, jeśli się go nie widziało 
– podkreśla w programie Adam Olejnik z Polskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który uczestniczył w identyfikacji wraku

Okręt nieukończony ze względu na braki w dostawach materiałów został zatopiony w Odrze. Dlaczego więc polscy odkrywcy natrafili na niego ponad 300 km od brzegu Morza Bałtyckiego, prawie 90 m pod poziomem morza? Tę zagadkę rozwiąże pierwszy odcinek serii „Wyprawa na dno”. Nurek i historyk Stephen Burke zejdzie na dno Bałtyku, by pokazać widzom National Geographic wrak olbrzymiego Grafa Zeppelina.

Po wojnie nazistowski lotniskowiec został wydobyty na powierzchnię przez Sowietów i odholowany na wody Bałtyku w celach eksperymentalnych. Radziecka armia chciała sprawdzić, ile taki okręt jest w stanie wytrzymać, zanim zatonie. Wykorzystano aż 2000 kg ładunków wybuchowych, by monumentalny Graf Zeppelin trafił na dno.

Zobaczymy szczegóły drewnianego pokładu i gigantycznych łańcuchów kotwicy, a dzięki najnowocześniejszym sonarom przyjrzymy się wyrwie w pokładzie o długości ok. 30 m oraz śladom po użyciu kilku ton ładunków wybuchowych.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*