Okręt podwodny Nazario Sauro (S-518)

W jednym z basenów genueńskiego portu zacumowany jest włoski okręt podwodny Nazario Sauro (S-518). Pełni rolę jednostki muzealnej będąc przy tym największym eksponatem Muzeum Morskiego Galata.

Budynek główny Muzeum Morskiego Galata to aż cztery piętra gdzie zgromadzono eksponaty dotyczące morskiej historii Włoch, ze szczególnym uwzględnieniem Genui, przemysłu okrętowego i zjawiska emigracji drogą wodną.

Budowa przyszłego Nazario Sauro rozpoczęła się w 1974 roku i po czterech latach jednostka została przyjęta do Marina Militare. Łącznie powstało osiem okrętów typu Sauro, które w latach 1980 – 1995 weszły w skład włoskiej floty. Obecnie w służbie pozostają cztery jednostki należące do serii III i IV. W bazie morskiej La Spezia cumują trzy wycofane okręty – Carlo Feccia di Cossato (S-519), Leonardo da Vinci (S-520) i Guglielmo Marconi (S-521). Jeden z  nich ma w przyszłości zostać dostosowany do roli muzealnej i umieszczony na obszarze ogólnodostępnym.

Nazario Sauro to okręt podwodny o napędzie spalinowo-elektrycznym, długości 67 metrów z załogą składającą się z 51 członków. Mógł przenosić 21 torped odpalanych z sześciu wyrzutni kal. 533 mm. W 2002 roku S-518 został wycofany ze służby i w 2009 roku został przeholowany z La Spezii do Genui gdzie cumuje w basenie portowym naprzeciwko Muzeum Morskiego Galata. Latem 2022 roku ponownie powrócił do La Spezii celem remontu dokowego w stoczni należącej do koncernu Fincantieri.

Zwiedzający Nazario Sauro mają do dyspozycji trasę, która zaczyna się od rufy (maszynownia) a kończy się na dziobie (wyrzutnie torpedowe). Zwiedzanie odbywa się w obowiązkowym kasku żeby uniknąć urazów głowy. Przejście jednostki i zapoznanie się ze sprzętem oraz pomieszczeniami załogi daje namiastkę ciężkiej służby na okrętach podwodnych. Nazario Sauro jest również świadectwem kunsztu włoskich inżynierów, którzy od dekad projektują i budują jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.

Zdjęcia: M. Szafran

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*