Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.

„II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali” – premiera dwóch odcinków w piątek 10 sierpnia o godz. 20:00 i 21:00 na kanale National Geographic

Profesor historii David Reynolds dokonuje wnikliwej analizy procesu dojścia do władzy Józefa Stalina i inwazji Niemiec na ZSRR. Ocenia reakcję Stalina na zagrożenie militarne ze strony Hitlera i przedstawia moralny dylemat aliantów dotyczący sojuszu z dyktatorem, który jest równie brutalny jak dotychczasowy wróg. W ocenie historyka, rola Stalina była znacznie bardziej istotna dla brytyjskiego przetrwania niż sama bitwa o Anglię.

„Stalingrad” – premiera trzech odcinków w piątek 17 sierpnia o godz. 20:00, 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

W bitwie pod Stalingradem, jednej z największych w czasie II wojny światowej, w ciągu niecałych trzech miesięcy zginęło 800 000 Sowietów i 400 000 Niemców. Hitler chciał bowiem za wszelką cenę zdobyć miasto, które nosiło imię Stalina. Radziecki generał Czujkow przyjął strategię wciągnięcia hitlerowców w walki uliczne i wykrwawienia niemieckiej armii. Jego założenie było stanowcze: radziecka armia albo miasto utrzyma, albo w nim zginie. Każdego dnia tysiące żołnierzy radzieckich przekraczało Wołgę, by zastąpić w walce poległych. Tymczasem, w największej tajemnicy, Armia Czerwona w ramach operacji Uran zbierała i wyposażała miliony ludzi, by otoczyć nazistowskiego wroga. Trzyczęściowy film ukazuje prawdziwe piekło bitwy, w której ludzkie życie wydaje się być najmniej istotną wartością.

„Klęska Hitlera” – premiery w piątki 24 i 31 sierpnia o godz. 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

Miniserial “Klęska Hitlera” ukazuje wydarzenia, które nastąpiły po desancie w Normandii, gdy nazistowscy żołnierze rozpoczęli walkę do ostatniej kropli krwi, by zapobiec uwolnieniu Europy przez aliantów. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja pokazuje walki o bazy morskie i fortece, odbijanie więźniów. W czterech odcinkach zobaczymy m.in. bitwę o port we francuskim mieście Brest, w którym wojska amerykańskie zmierzyły się z nazistowskimi spadochroniarzami, masakrę w rejonie opactwa Ardenne, gdzie kanadyjski pułk natrafił na oddział wroga, a także odbicie tzw. Wzgórza 400, na którym stacjonowała niemiecka artyleria. Przekonamy się także, jak wyglądała obrona jeńców już po śmierci Hitlera.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*