Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.

„II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali” – premiera dwóch odcinków w piątek 10 sierpnia o godz. 20:00 i 21:00 na kanale National Geographic

Profesor historii David Reynolds dokonuje wnikliwej analizy procesu dojścia do władzy Józefa Stalina i inwazji Niemiec na ZSRR. Ocenia reakcję Stalina na zagrożenie militarne ze strony Hitlera i przedstawia moralny dylemat aliantów dotyczący sojuszu z dyktatorem, który jest równie brutalny jak dotychczasowy wróg. W ocenie historyka, rola Stalina była znacznie bardziej istotna dla brytyjskiego przetrwania niż sama bitwa o Anglię.

„Stalingrad” – premiera trzech odcinków w piątek 17 sierpnia o godz. 20:00, 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

W bitwie pod Stalingradem, jednej z największych w czasie II wojny światowej, w ciągu niecałych trzech miesięcy zginęło 800 000 Sowietów i 400 000 Niemców. Hitler chciał bowiem za wszelką cenę zdobyć miasto, które nosiło imię Stalina. Radziecki generał Czujkow przyjął strategię wciągnięcia hitlerowców w walki uliczne i wykrwawienia niemieckiej armii. Jego założenie było stanowcze: radziecka armia albo miasto utrzyma, albo w nim zginie. Każdego dnia tysiące żołnierzy radzieckich przekraczało Wołgę, by zastąpić w walce poległych. Tymczasem, w największej tajemnicy, Armia Czerwona w ramach operacji Uran zbierała i wyposażała miliony ludzi, by otoczyć nazistowskiego wroga. Trzyczęściowy film ukazuje prawdziwe piekło bitwy, w której ludzkie życie wydaje się być najmniej istotną wartością.

„Klęska Hitlera” – premiery w piątki 24 i 31 sierpnia o godz. 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

Miniserial “Klęska Hitlera” ukazuje wydarzenia, które nastąpiły po desancie w Normandii, gdy nazistowscy żołnierze rozpoczęli walkę do ostatniej kropli krwi, by zapobiec uwolnieniu Europy przez aliantów. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja pokazuje walki o bazy morskie i fortece, odbijanie więźniów. W czterech odcinkach zobaczymy m.in. bitwę o port we francuskim mieście Brest, w którym wojska amerykańskie zmierzyły się z nazistowskimi spadochroniarzami, masakrę w rejonie opactwa Ardenne, gdzie kanadyjski pułk natrafił na oddział wroga, a także odbicie tzw. Wzgórza 400, na którym stacjonowała niemiecka artyleria. Przekonamy się także, jak wyglądała obrona jeńców już po śmierci Hitlera.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*