Muzeum Wojska w Białymstoku

Na początku czerwca reprezentacja naszej redakcji odwiedziła Muzeum Wojska w Białymstoku. W poniższym tekście postaram się przybliżyć tą niezwykle ciekawą instytucję.

logo

Muzeum Wojska mieści się w  leżącym tuż obok Pałacu Branickich budynku  przy ulicy Jana Kilińskiego 7. Przed siedzibą muzeum znajduje się wyprodukowany pod koniec XIX wieku w Rosji wagon kolejowy. Tego typu środek transportu był wykorzystywany do wywózek Polaków na Syberię.

 

Prezentowane w muzeum zbiory poruszają historię polskiego oręża począwszy od I wojny światowej. Ekspozycja podzielona jest na cztery sale tematyczne:

– Między dwiema wojnami 1914-1939
– Na okrutnej ziemi
– Przeciw dwóm wrogom
– Wojsko Polskie 1956-2010

Zwiedzanie rozpoczynamy od sali “Między dwiema wojnami 1914-1939”, poświęconej okresowi I wojny światowej oraz czasom Drugiej Rzeczypospolitej. Oprócz manekinów prezentujących umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z powyższych okresów, w sali znajduje się niezwykle bogata kolekcja sprzętu, odznaczeń oraz broni.  Ekspozycja “Między dwiema wojnami 1914-1939”, podobnie jak pozostałe sale wystawowe w muzeum, posiada bardzo rozbudowane wyposażenie multimedialne. Znajdziemy w niej na przykład stanowisko, na którym można obejrzeć m.in. archiwalne nagrania filmowe z okresu międzywojennego, czy zabytkowy telefon, w słuchawce którego rozbrzmiewają pieśni z czasów II RP. Miłym akcentem jest ławeczka, na której można zrobić sobie zdjęcie w towarzystwie przedwojennego oficera, ciekawie prezentuje się także manekin konia w  oporządzeniu polskiej kawalerii.

Wystawa w kolejnej sali nosi nazwę “Na okrutnej ziemi”. Porusza ona tematykę wywózek Polaków na Syberię. Ekspozycja, zawierająca elementy multimedialne, prezentuje życie codzienne zesłańców oraz przybliża historię samej Syberii i “systemu politycznego Imperium Rosyjskiego i roli  Sybiru w polityce wewnętrznej Rosji”. Zdecydowanie najciekawszym elementem wystawy jest rekonstrukcja chaty, w jakiej zamieszkiwali zesłani na Syberię Polacy.

“Przeciw dwóm wrogom” to wystawa prezentująca w formie dioram wybrane epizody II Wojny Światowej.  W skali 1:1 przedstawiono w niej w sposób dynamiczny żołnierzy biorących udział w Kampanii Wrześniowej, okupantów Podlasia czy Polaków pod Monte Cassino.

Zastosowanie w muzeum stanowisk multimedialnych pozwala na dokładne poznanie przedstawionych eksponatów. Przejrzyste menu i obszerne opisy pozwalają szczegółowo zapoznać się z prezentowanymi elementami umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia. Poniżej przykładowa, interaktywna prezentacja pokazująca żołnierza niemieckich wojsk pancernych. Zaznaczone żółtymi markerami elementy posiadają opisy, które można otworzyć w nowej karcie. Umożliwia to łatwe znalezienie interesujących informacji oraz bardzo dokładne poznanie przedstawionych na dioramach i manekinach eksponatów.

Muzeum Wojska w Białymstoku, fot. M.Mokrosiński, portal historyczny wiekdwudziesty.pl

DSCF1802

Diorama przedstawiająca żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, na pierwszym planie widoczne obsługiwane dotykowo stanowisko multimedialne z informacjami dotyczącymi prezentowanej makiety. Muzeum Wojska w Białymstoku, fot. M.Mokrosiński, portal historyczny wiekdwudziesty.pl

Wystawa “Przeciw dwóm wrogom” to również, podobnie jak na pozostałych wystawach w muzeum, bogata kolekcja uzbrojenia. Wśród ciekawszych eksponatów znajdziemy m.in. legendarny i rzadki polski karabin przeciwpancerny wz. 35 (tzw. “Ur” ) czy widoczny na zdjęciu poniżej niemiecki MG 42.

Muzeum Wojska w Białymstoku, fot. M.Mokrosiński, portal historyczny wiekdwudziesty.pl

Ostatnia sala, nosząca nazwę “Wojsko Polskie 1956-2010” , na przykładzie manekinów przedstawia umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy polskich w wymienionym okresie. Na uwagę zasługuje zaprezentowana bardzo duża ilość wyposażenia oraz uzbrojenia używanego przez Ludowe Wojsko Polskie, a następnie Wojsko Polskie.  Układ eksponatów pozwala śledzić rozwój sprzętu i ekwipunku, pozwala również zauważyć przejście ze standardów Układu Warszawskiego na NATO-wskie. Wystawa porusza także aspekt udziału Polaków w misjach zagranicznych, od misji na Wzgórzach Golan w latach 70-tych po operacje w Iraku i Afganistanie. Uwagę zwraca wystrój sali – na ścianach wyraźnie odbity jest szalunek z desek, oprócz tego kolor pomieszczenia oraz widoczne instalacje elektryczne doskonale imitują wnętrze schronu lub magazynu wojskowego.

Muzeum Wojska w Białymstoku uważam za miejsce warte odwiedzenia. Profesjonalnie przygotowane ekspozycje i ciekawe eksponaty to raj dla miłośników historii wojskowości. Szerokie zastosowanie multimediów pozwala na przystępne poznawanie zbiorów i historii. Estetyczny wystrój i umiejętna gra świateł budują klimat sprzyjający zwiedzaniu i nie rozpraszający uwagi.

Muzeum organizuje wystawy czasowe i projekty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Muzeum Wojska w Białymstoku:

Oficjalna strona internetowa

Lokalizacja

Ceny biletów

Fanpage muzeum

 

Zapraszamy również do polubienia fanpage wiekdwudziesty.pl na facebooku

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*