Muzeum Wojska w Białymstoku
Na początku czerwca reprezentacja naszej redakcji odwiedziła Muzeum Wojska w Białymstoku. W poniższym tekście postaram się przybliżyć tą niezwykle ciekawą instytucję.
Muzeum Wojska mieści się w leżącym tuż obok Pałacu Branickich budynku przy ulicy Jana Kilińskiego 7. Przed siedzibą muzeum znajduje się wyprodukowany pod koniec XIX wieku w Rosji wagon kolejowy. Tego typu środek transportu był wykorzystywany do wywózek Polaków na Syberię.
Prezentowane w muzeum zbiory poruszają historię polskiego oręża począwszy od I wojny światowej. Ekspozycja podzielona jest na cztery sale tematyczne:
– Między dwiema wojnami 1914-1939
– Na okrutnej ziemi
– Przeciw dwóm wrogom
– Wojsko Polskie 1956-2010
Zwiedzanie rozpoczynamy od sali „Między dwiema wojnami 1914-1939”, poświęconej okresowi I wojny światowej oraz czasom Drugiej Rzeczypospolitej. Oprócz manekinów prezentujących umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z powyższych okresów, w sali znajduje się niezwykle bogata kolekcja sprzętu, odznaczeń oraz broni. Ekspozycja „Między dwiema wojnami 1914-1939”, podobnie jak pozostałe sale wystawowe w muzeum, posiada bardzo rozbudowane wyposażenie multimedialne. Znajdziemy w niej na przykład stanowisko, na którym można obejrzeć m.in. archiwalne nagrania filmowe z okresu międzywojennego, czy zabytkowy telefon, w słuchawce którego rozbrzmiewają pieśni z czasów II RP. Miłym akcentem jest ławeczka, na której można zrobić sobie zdjęcie w towarzystwie przedwojennego oficera, ciekawie prezentuje się także manekin konia w oporządzeniu polskiej kawalerii.
Wystawa w kolejnej sali nosi nazwę „Na okrutnej ziemi”. Porusza ona tematykę wywózek Polaków na Syberię. Ekspozycja, zawierająca elementy multimedialne, prezentuje życie codzienne zesłańców oraz przybliża historię samej Syberii i „systemu politycznego Imperium Rosyjskiego i roli Sybiru w polityce wewnętrznej Rosji”. Zdecydowanie najciekawszym elementem wystawy jest rekonstrukcja chaty, w jakiej zamieszkiwali zesłani na Syberię Polacy.
„Przeciw dwóm wrogom” to wystawa prezentująca w formie dioram wybrane epizody II Wojny Światowej. W skali 1:1 przedstawiono w niej w sposób dynamiczny żołnierzy biorących udział w Kampanii Wrześniowej, okupantów Podlasia czy Polaków pod Monte Cassino.
Zastosowanie w muzeum stanowisk multimedialnych pozwala na dokładne poznanie przedstawionych eksponatów. Przejrzyste menu i obszerne opisy pozwalają szczegółowo zapoznać się z prezentowanymi elementami umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia. Poniżej przykładowa, interaktywna prezentacja pokazująca żołnierza niemieckich wojsk pancernych. Zaznaczone żółtymi markerami elementy posiadają opisy, które można otworzyć w nowej karcie. Umożliwia to łatwe znalezienie interesujących informacji oraz bardzo dokładne poznanie przedstawionych na dioramach i manekinach eksponatów.
Wystawa „Przeciw dwóm wrogom” to również, podobnie jak na pozostałych wystawach w muzeum, bogata kolekcja uzbrojenia. Wśród ciekawszych eksponatów znajdziemy m.in. legendarny i rzadki polski karabin przeciwpancerny wz. 35 (tzw. „Ur” ) czy widoczny na zdjęciu poniżej niemiecki MG 42.
Ostatnia sala, nosząca nazwę „Wojsko Polskie 1956-2010” , na przykładzie manekinów przedstawia umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy polskich w wymienionym okresie. Na uwagę zasługuje zaprezentowana bardzo duża ilość wyposażenia oraz uzbrojenia używanego przez Ludowe Wojsko Polskie, a następnie Wojsko Polskie. Układ eksponatów pozwala śledzić rozwój sprzętu i ekwipunku, pozwala również zauważyć przejście ze standardów Układu Warszawskiego na NATO-wskie. Wystawa porusza także aspekt udziału Polaków w misjach zagranicznych, od misji na Wzgórzach Golan w latach 70-tych po operacje w Iraku i Afganistanie. Uwagę zwraca wystrój sali – na ścianach wyraźnie odbity jest szalunek z desek, oprócz tego kolor pomieszczenia oraz widoczne instalacje elektryczne doskonale imitują wnętrze schronu lub magazynu wojskowego.
Muzeum Wojska w Białymstoku uważam za miejsce warte odwiedzenia. Profesjonalnie przygotowane ekspozycje i ciekawe eksponaty to raj dla miłośników historii wojskowości. Szerokie zastosowanie multimediów pozwala na przystępne poznawanie zbiorów i historii. Estetyczny wystrój i umiejętna gra świateł budują klimat sprzyjający zwiedzaniu i nie rozpraszający uwagi.
Muzeum organizuje wystawy czasowe i projekty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Muzeum Wojska w Białymstoku:
Zapraszamy również do polubienia fanpage wiekdwudziesty.pl na facebooku