Muzeum Techniki Wojskowej Gryf – otwarcie nowej siedziby

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” – otwarcie nowej siedziby

W miejscowości Dąbrówka w powiecie wejherowskim swoją nową siedzibę otworzyło Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”. Od końca maja bieżącego roku znajdujące się w zbiorach MTW „Gryf” unikalne eksponaty prezentowane będą na terenie dawnej jednostki wojskowej 1068, gdzie stacjonował rozformowany w 2011 roku 25. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Dawne obiekty JW 1068 zostały wyremontowane i dostosowane do prezentowania w nich zbiorów Muzeum.

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf , fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf , fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” zostało założone w 2013 roku przez pasjonata historii wojskowości, Pana Mariana Koteckiego. Muzeum pozyskuje, restauruje i udostępnia zwiedzającym liczne unikalne, XX-wieczne pojazdy wojskowe. W zbiorach MTW „Gryf” znaleźć można tak interesujące maszyny jak ciężarówka Opel Blitz, dwa czołgi T-34-85 czy doskonałą replikę Pz.Kpfw. V „Panther” oraz sowieckie działo samobieżne ISU-152. Wszystkie posiadane przez Muzeum pojazdy doprowadzane są do doskonałego stanu technicznego, dzięki czemu mogą brać udział w inscenizacjach historycznych. Te wyjątkowe eksponaty są również wykorzystywane w produkcjach filmowych. W MTW „Gryf” znajduje się także sala poświęcona uzbrojeniu i wyposażeniu żołnierzy podczas II wojny światowej.

"Pantera" w akcji. Muzeum Techniki Wojskowej Gryf , fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

„Pantera” w akcji. Muzeum Techniki Wojskowej Gryf , fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

*

29 maja odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, weteranów służących w JW 1068 oraz władz lokalnych, delegacji z Ambasady USA w Polsce i mediów. Podczas uroczystości prelegenci podkreślali zaangażowanie i wkład Mariana Koteckiego w tworzenie Muzeum, rolę placówki jako miejsca renowacji zabytków techniki wojskowej oraz jej działalność popularyzatorską. Wśród gości obecny był Bogusław Wołoszański, który zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter MTW „Gryf”. Wydarzenie uświetniła obecność kompanii reprezentacyjnych z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i 33. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

*

*

Na terenie byłej JW 1068 znajduje się również Muzeum Saperskie Explosive. W jego zbiorach znajdują się i są prezentowane niezwykle liczne i często unikatowe eksponaty związane z pracą saperów począwszy od I wojny światowej. Na wystawie można także znaleźć amunicję, granatniki przeciwpancerne, rakiety oraz obiekty, które można znaleźć podczas prac przy rozminowywaniu i oczyszczaniu terenu z pozostałości po minionych konfliktach zbrojnych.

Pole, na którym można wyszukiwać ćwiczebne miny za pomocą sprzętu stosowanego przez saperów. Muzeum Saperskie Explosive, fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Pole, na którym można wyszukiwać ćwiczebne miny za pomocą sprzętu stosowanego przez saperów. Muzeum Saperskie Explosive, fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Muzeum w Dąbrówce jest bardzo ciekawym i obowiązkowym do zwiedzenia miejscem dla każdego miłośnika militariów. W MTW „Gryf” nie ma wymyślnych tablic informacyjnych czy stanowisk multimedialnych, które zdają się coraz częściej zastępować we współczesnych muzeach wyjątkowe i cenne historycznie eksponaty. Tutaj główną rolę odgrywają sprawne, jeżdżące pojazdy wojskowe. Zapach smaru i paliwa pozwala na stanięcie oko w oko z historią. W MTW „Gryf” na każdym kroku widać pasję i zaangażowanie tworzących je osób, która w połączeniu z ich wiedzą merytoryczną i znakomitymi pojazdami stanowi o wspaniałości tego miejsca.

Oficjalna strona MTW „Gryf”: http://www.muzeumgryf.pl/pl/
Oficjalna strona Muzeum Saperskiego Explosive:  http://muzeumsaperskie.pl/

Zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Komentarze
  1. Roman Roclawski
  2. Paweł
  3. Michał Szafran
  4. Hanys
  5. Andrzej
  6. Wojtek k

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*