Muzeum PRL-u zaprasza
Muzeum PRL-u zaprasza na wykład architektoniczny, debatę nowohucką i podwieczorek serialowy.
20 czerwca, godz. 18 – wykład architektoniczny dr Michała Wiśniewskiego z cyklu „PoWOJENNA odBUDOWA”: „Belgia i Holandia”. Wstęp wolny.
Muzeum PRL-u oraz Instytut Architektury zapraszają na wykład dr Michała Wiśniewskiego z cyklu „PoWOJENNA odBUDOWA”: Belgia i Holandia. 14 maja 1940 roku Niemcy przeprowadzili nalot dywanowy na Rotterdam. Celem atak było wywołanie paniki wśród ludności cywilnej oraz zmuszenie Holandii do kapitulacji. Był to pierwszy tego typu atak przeprowadzony przez Niemców w jednym z dużych miast Europy Zachodniej. W kolejnych latach bombardowania wróciły do Holandii oraz do Belgii, która ucierpiała w ostatnim roku wojny od rakiet V2. Po wojnie oba kraje zainicjowały liczne projekty z zakresu rekonstrukcji. W przypadku Rotterdamu stał się on modelowym miastem nowej urbanizacji i powojennego modernizmu.
23 czerwca, godz. 15 – Funkcja Miasto, Miasto Pomysłów i Muzeum PRL-u zapraszają na spotkanie „Nowa Huta – Nowe centrum”.
Jak uczynić z Nowej Huty nowe centrum i stworzyć tutaj realną infrastrukturę czasu wolnego? Czy Hucie potrzebna jest uczelnia wyższa? Drugi Ogród Sztuki? Jak wspierać lokalnych przedsiębiorców, by na Placu Centralnym pojawiły się kawiarniane ogródki i kina letnie? Jak tworzyć centrum z dala od centrum? O tym, dlaczego Nowa Huta wyróżnia się wśród krakowskich dzielnic i jakie działania podjąć na rzecz jej rozwoju będziemy rozmawiać już w sobotę 23 czerwca w Muzeum PRL-u.
Naszymi gośćmi będą: Asia Urbaniec, członkini zarządu Stowarzyszenia „B1”, Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, działaczka lokalna „Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D”, Michał A. Chrzanowskii, koordynator projektu „Barometr Krakowski 2016”. Prowadzenie: Tomasz Janowski i Nina Gabryś.
26 czerwca, godz. 17 – spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”: „Seriale PRL-u”. Rozmowę poprowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska.
Oddziaływanie środków masowego przekazu na postawy i działania ludzi jest bezsprzeczne. Ich społeczna misja, mająca na celu realizację interesów partii, była jednym z fundamentów systemu. Wymagano od jej twórców, aby spełniali postawione przed nimi zadania ideowo-polityczne i ich z tego rozliczano. Władza dość szybko zdała sobie sprawę z tego, że seriale cieszą się ogromną popularnością widzów, więc za ich pomocą można kształtować opinie i wpływać na nastroje społeczeństwa. Ich twórcy nie mieli łatwego zadania – musieli jednocześnie zadowolić władzę oraz publiczność. W wielu przypadkach to się udało, a seriale tamtego okresu do dziś cieszą się popularnością.
Strona muzeum: http://www.mprl.pl/
Muzeum PRL-u
os. Centrum E1, 31-934 Kraków
Źródło: materiały prasowe