Muzeum Pancerne w Kłaninie

Latem 2022 roku mieliśmy okazję zwiedzić nowo utworzone Muzeum Pancerne w Kłaninie. Na ekspozycji zobaczyć można legendarne pojazdy z okresu II wojny światowej, z których znaczna część znajduje się w stanie jezdnym.

W czerwcu 2022 roku w zabudowaniach dawnego folwarku należącego do kompleksu pałacu rodziny von Grass w Kłaninie otwarte zostało Muzeum Pancerne. Placówka zajmuje się popularyzacją historii poprzez prezentację zabytków techniki wojskowej okresu II wojny światowej. Do kolekcji zaliczyć można czołgi i pojazdy takie jak T-34/85, Sd. Kfz 2, Stug III, Panzer IV, M8 Greyhound czy Universal Carrier oraz armatę 88mm. Ekspozycja wzbogacona jest o liczne drugowojenne artefakty, wokół których zbudowana została narracja skupiająca się na wysiłku Polaków na frontach omawianego konfliktu.

fot. M. Mokrosiński

Muzeum prowadzone jest przez Mateusza Delinga, zajmującego się restauracją zabytkowych pojazdów wojskowych, który przywraca do życia znajdujące się często w skrajnie złym stanie maszyny z pierwszej połowy XX wieku. Jego działalność popularyzatorska nie ogranicza się do stworzenia znakomitego muzeum – Mateusz Deling prowadzi również popularny kanał na YouTube „Tank Hunter”, w którym relacjonuje swoje poszukiwania historycznych pojazdów i artefaktów. Działa on również aktywnie w mediach społecznościowych, profil Tank Huntera na Facebooku obserwuje ponad 50 tysięcy osób.

Muzeum Pancerne w Kłaninie jest placówką zdecydowanie wartą zwiedzenia. Muzeum było nieczynne w sezonie zimowym 2022/23, wiosną 2023 roku ma ponownie ruszyć z nową ekspozycją. Na rok 2023 zapowiedziano prezentację kolejnych eksponatów. Warto wspomnieć, że oprócz samego muzeum niezwykle interesujący pod względem architektonicznym obiektem jest sam pałac w Kłaninie.

Strona muzeum:
https://muzeum.klanino.pl/

Komentarze
  1. michu

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*