Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

W Kościerzynie, na terenie dawnej parowozowni z 1929 roku znajduje się jedno z najciekawszych w Polsce muzeów kolejnictwa.

Ekspozycja stała obejmuje kilkadziesiąt pojazdów szynowych, w tym 17 lokomotyw. W budynku dawnej parowozowni można również zobaczyć wnętrze wagonu sanitarnego z początku XX wieku, ekspozycję poświęconą historii Polskiego Czerwonego Krzyża czy uruchomić olbrzymią makietę kolejową. Dodatkowo, dawne pomieszczenia techniczne zostały wyposażone w naturalnej skali dioramy przedstawiające prace techniczne wykonywane w znajdujących się tam pierwotnie warsztatach kolejowych.

Do najbardziej interesujących eksponatów nalezą:

„– Parowóz Ok1-112 z 1915 r. Ok1 to polskie oznaczenie pruskiego parowozu osobowego serii P8. Parowóz ten, produkowany był masowo w wielu fabrykach w Europie w latach 1906 – 1939. Łącznie, przez 33 lata, powstało blisko 4000 maszyn.

– Tw1-90 z 1919 r. Unikatowy parowóz produkcji niemieckiej, o oryginalnym oznaczeniu G10, jedyny w Polsce z tej serii, który dotrwał do naszych czasów. Jeden z najstarszych parowozów w Muzeum Kolejnictwa.

– TKt48-179 z 1955 r. Parowóz z wykonanym dla celów dydaktycznych przekrojem kotła, dzięki czemu można łatwiej zrozumieć zasadę działania maszyny parowej.

– SP47-001 z 1974 r. Unikatowa lokomotywa spalinowa wyprodukowana w ilości dwóch sztuk przez zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Mimo zastosowania wielu nowoczesnych rozwiązań, produkcja została przerwana po wytworzeniu dwóch prototypowych egzemplarzy.

– EW90-12. Elektryczny zespół trakcyjny wyprodukowany w Niemczech w latach 1928-31. Oryginalnie zasilany był z tzw. „trzeciej szyny”. Gdy trafił do Polski w ramach reparacji wojennych po II wojnie światowej, został przystosowany do odbioru prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej.

– Pług odśnieżny przeznaczony do pracy na kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 600 mm. Powstał on na bazie pudła wagonu towarowego, poprzez dodanie stalowego lemiesza”[1]

Na miejscu istnieje możliwość nabycia przewodnika po muzeum, w którym szczegółowo opisane zostały eksponowane lokomotywy i pojazdy szynowe. Dostępne jest także skorzystanie z oprowadzania.

Strona Muzeum:
https://muzeumkolejnictwa.com.pl/

Fot. M. Mokrosiński, wiekdwudziesty.pl

 

 

[1] Źródło: https://muzeumkolejnictwa.com.pl/wydarzenie/wydarzenie-testowe/#more-41, dostęp: 02.08.2022

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*