Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji

16 maja 2015 roku zostało uroczyście otwarte Muzeum Emigracji w Gdyni. Jest to jedyna w Polsce placówka poświęcona wyłącznie kwestii emigracji Polaków na przestrzeni dziejów. Warto wspomnieć o lokalizacji, w jakiej znajduje się Muzeum Emigracji. Obecnie w Polsce muzea powstają w nowych budynkach. W przypadku Muzeum Emigracji podjęto decyzję o umieszczeniu wystawy stałej w Dworcu Morskim. Ten modernistyczny gmach powstał w 1933 roku i wkrótce stał się symbolem emigracji. Po odprawie pasażerowie przechodzili po trapach na statki cumujące przy Nabrzeżu Francuskim. Dla wielu Polaków był to ostatni skrawek polskiej ziemi, po którym stąpali przed opuszczeniem kraju. Adres tego miejsca również jest symboliczny – ulica Polska 1. Prace nad przystosowaniem budynku do funkcji wystawienniczych rozpoczęły się w 2013 roku. Przystąpiono do odbudowania części fasady, która uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zrekonstruowano także dwa orły zdobiące frontową ścianę Dworca Morskiego. Zostały one usunięte przez żołnierzy Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku i dopiero w 2014 roku powróciły na swoje należyte miejsce.

Wystawę stałą w Muzeum Emigracji umieszczono w dawnym Magazynie Tranzytowym i podzielona jest ona na dziesięć osobnych części:

– Dziesięć wieków wędrówek,

– Rewolucja przemysłowa,

– Z galicyjskiej chaty do Ameryki,

– I wojna światowa,

– II Rzeczpospolita,

– II wojna światowa,

– W poszukiwaniu domu,

– Polacy na świecie,

– Zza żelaznej kurtyny,

– Wolna Polska.

Każda z nich posiada swój unikalny klimat. Na wielkoformatowych planszach umieszczone są najważniejsze informacje i ikonografiki. Do głębszego zapoznania się z tematyką zachęcają urządzenia multimedialne, które działają płynnie bez znaczących spadków wydajności. Jedną z większych atrakcji muzeum jest makieta polskiego transatlantyku m/s Batory. Model wykonano w skali 1/10, a jego długość wynosi 16 metrów. Obecnie trwają prace nad całkowitym ukończeniem projektu. Zwiedzający mogą zapoznać się na razie z kadłubem w stanie surowym. W muzealnych salach znajdują się również inne repliki. Dla emigrantów szczególnie ważnym środkiem transportu była kolej. Nie mogło się obejść bez modelu wagonu, którym poruszali się przesiedleńcy i repatrianci. W poszczególnych częściach wystawy pojawiają się różne eksponaty związane z emigracją. Wszystko to składa się na spójny przekaz.


Ocena

Muzeum Emigracji podejmuje szczegółowo temat opuszczania kraju przez Polaków na przestrzeni dziejów. Narracja wystawy muzealnej kończy się wraz z rokiem 1989 i nie uwzględnia kolejnej fazy emigracji, jaka miała miejsce na początku XXI wieku. Zabrakło również opisów emigracyjnych przeżyć zwykłych ludzi.

Muzeum Emigracji jest dopiero na początku swojej drogi rozwoju i niektóre elementy wymagają lekkiego dopracowania. Placówka warta jest odwiedzenia przez miłośników historii Polski, którzy chcą poznać emigracyjne losy Polaków.

zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*