Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu 2022

4 października 2019 otwarto nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wcześniej bogate zbiory wozów bojowych znajdowały się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Zwiedzanie było dostępne tylko w czasie święta jednostki lub za specjalną zgodą. Nie było to optymalne rozwiązanie i dopiero przenosiny na Ławicę pozwoliły na pełne wykorzystanie potencjału tej placówki.

MBP składa się z czterech obszernych i klimatyzowanych pawilonów gdzie umieszczone są wozy bojowe od Wielkiej Wojny do czasów współczesnych. Dodatkowo pomiędzy nimi jest duży zadaszony plac na którym również postawiono czołgi i transportery opancerzone.

Wewnątrz pawilonów zwiedzający ma do dyspozycji pancerne eksponaty, drobne elementy wyposażenia i ekrany multimedialne. Wiele z pojazdów zostało doprowadzonych do stanu jezdnego i okazyjnie są wykorzystywane podczas różnych imprez na terenie kraju. Bardzo ważni są pracownicy MBP, którzy chętnie dzielą się ciekawostkami związanymi z czołgami i historią Wojska Polskiego. Ich narracja jest dostosowana zarówno do osób mało obeznanych z tematem jak i tych mających wiedzę o wojskowości. Dlatego warto wsłuchać się w ich opowieści i zadawać pytania.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu to efekt ciężkiej pracy dyrektora tej placówki – ppłk.  Tomasza Ogrodniczuka oraz licznych pasjonatów skupionych wokół idei zachowania dla potomności historii polskiej broni pancernej. W czasie wizyty w Poznaniu warto zarezerwować sobie kilka godzin i na własne oczy przekonać się, jak wygląda ekspozycja muzeum.

Fot. M.  Szafran, wiekdwudziesty.pl

Komentarze
  1. Arek
  2. Władek

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*