Marek Krajewski, Pomocnik Kata

„Pomocnik kata” jest najnowszą książką Marka Krajewskiego z cyklu powieści o komisarzu Edwardzie Popielskim. Seria ta liczy obecnie już dziewięć tomów. Przygody komisarza Popielskiego cieszą się ogromną popularnością i zdobyły liczne nagrody literackie. Najnowsza część zdecydowanie posiada wszelkie atuty, aby wpisać się w dobry poziom reprezentowany przez poprzednie pozycje wydane w serii.

Marek Krajewski to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich, tworzący od ponad 20 lat. W 2005 roku otrzymał Paszport Polityki, jest również laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. W swojej twórczości zręcznie osadza wątki kryminalne w realiach historycznych. Dwa cykle powieści kryminalnych, będące swoistym „znakiem firmowym” autora, rozgrywają się w realiach pierwszej połowy XX wieku. Są to: cykl o Eberhardzie Mocku, funkcjonariuszu wrocławskiego Prezydium Policji, oraz cykl o Edwardzie „Łyssym” Popielskim, lwowskim policjancie, do której to serii należy omawiany „Pomocnik kata”.

Marek Krajewski, Pomocnik kata

Marek Krajewski, Pomocnik kata

Dotychczasowe książki z cyklu o Edwardzie Popielskim dotyczyły głównie spraw kryminalnych z okresu międzywojennego. Pewna zmiana nastąpiła w przedostatniej książce z serii, „Dziewczynie o czterech palcach”, gdzie główny bohater zostaje rzucony w wir walk i wywiadowczych intryg na kresach wschodnich II RP. Marek Krajewski w „Pomocniku kata” pod względem gatunku bardziej zdecydowanie idzie w podobnym kierunku, w konsekwencji czego otrzymujemy właściwie pełnokrwistą powieść sensacyjno-szpiegowską. Osnowę stanowi sprawa zupełnie autentycznego zamachu na Piotra Wojkowa, radzieckiego posła w Polsce i rewolucjonistę. Wydarzenie miało miejsce w 1927 roku w Warszawie i dla autora omawianej powieści jest swoistym katalizatorem szpiegowskiej intrygi, obejmującej wywiady Polski, Związku Radzieckiego oraz interesy rozmaitych ugrupowań politycznych, działających ówcześnie na terenie II Rzeczypospolitej. Edward Popielski, zamiast typowej policyjnej pracy, będzie w tym tomie wykonywał zadania bliższe pracy tajnego agenta wywiadu, od działań którego zależą losy delikatnych relacji między dwoma rywalizującymi państwami.

Książa urzeka typowym dla Marka Krajewskiego pietyzmem w odtworzeniu realiów epoki oraz zręcznym wplataniem fikcyjnych bohaterów w rzeczywiste wydarzenia. Nieco męcząca bywa narracja prowadzona równocześnie na dwóch płaszczyznach czasowych – część wydarzeń poznajemy z perspektywy Edwarda Popielskiego, część zaś w formie dziejącego się współcześnie wykładu prowadzonego przez profesora historii. Niemniej książka jest napisana bardzo dobrze, trzyma w napięciu, dodatkowo dostarcza miłośnikom historii licznych smaczków, świadczących o doskonałej znajomości ówczesnych realiów przez autora.

Zaletą „Pomocnika kata” jest również skonstruowanie książki w taki sposób, że osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z cyklem, nie będą miały problemu z wejściem w świat przedstawiony. Jest to zasługą między innymi dość szczegółowego opisywania przez autora bohaterów, w tym przypominania wydarzeń z ich biografii. Dzięki dynamicznemu prowadzeniu narracji doświadczeni miłośnicy przygód Edwarda Popielskiego nie powinni być z kolei znużeni pojawiającymi się w publikacji opisami. „Pomocnik kata” to książka warta polecenia wszystkim miłośnikom kryminałów oraz powieści szpiegowsko-sensacyjnych, a także wielbicielom powieści historycznych i międzywojennej Polski.

Opis książki ze strony wydawcy:

„7 czerwca 1927. Dworzec kolejowy w Warszawie. Dziewiętnastoletni Borys Kowerda strzela do ambasadora ZSSR w Polsce. Piotr Wojkow umiera w szpitalu. Stosunki polsko-sowieckie ulegają gwałtownemu zaostrzeniu. Oba państwa znajdują się krawędzi wojny. Proces Kowerdy rozpoczyna się natychmiast. Na sali sądowej jest tylko jeden człowiek, który wie, kto stoi za tym zamachem i zna Pomocnika kata. Edward „Łyssy” Popielski, funkcjonariusz tajnych służb odrodzonej Rzeczypospolitej, nie ma wątpliwości, że bolszewicy zawsze znajdą sposób, by ukryć swoje nikczemne zbrodnie. Nie spodziewa się tylko, że znają wszystkie jego sekrety i nie cofną się przed niczym, by je wykorzystać. Morderstwo Wojkowa to dopiero początek…

Marek Krajewski powraca w znakomitej formie!
Po znakomicie przyjętej >>Dziewczynie o czterech palcach<< Marek Krajewski ponownie odkrywa tajemnicze karty historii przedwojennej Polski i wprowadza nas w zakulisowe rozgrywki dwóch wywiadów. Wartka, pełna dramatycznych wydarzeń akcja książki >>Pomocnik kata<< sprawia, że od tego kryminału szpiegowskiego nie sposób się oderwać.”

Tytuł: Pomocnik kata
Autor: Marek Krajewski
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 400

Komentarze
  1. Andrzej

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*