Magia Kodachrome

Film fotograficzny Kodachrome firmy Kodak Eastman został wprowadzony na rynek w 1935 roku. Był to pierwszy powszechnie używany film fotograficzny umożliwiający utrwalenie obrazu w kolorze.

W przeciwieństwie do dostępnych wcześniej na rynku technologii, film Kodachrome był dużo prostszy w użyciu. Na początku XX wieku kolorowe zdjęcia możliwe były do wykonania za pomocą niepraktycznych szklanych klisz. Do utrwalenia kolorowego obrazu filmowego wykorzystywany był system Technicolor, który potrzebował dużych i nieporęcznych kamer naświetlających jednocześnie trzy taśmy filmowe. Technologia Technicolor wykorzystywana była od 1922 do 1955 roku. Kodachrome trafił do sprzedaży w roku 1935 i zrewolucjonizował rynek fotografii i kinematografii. W celu zachowania kolorowego obrazu wystarczał już jeden film fotograficzny, mogący być stosowany w prostszych urządzeniach niż aparaty na szklane klisze czy naświetlające trzy negatywne kadry jednocześnie aparaty i kamery Technicolor. Firma Kodak Eastman prace nad utrwalaniem kolorowych obrazów w technice Kodachorme prowadziła od ok. 1913 roku. Filmy fotograficzne Kodachrome produkowane były do 2009 roku. Poniżej przedstawiamy pierwszy kolorowy film Kodaka z 1922 roku:

Przedstawiamy również galerię wybranych zdjęć wykonanych na filmie fotograficznym Kodachrome w XX wieku:

*

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbioru Wikimedia Commons i znajdują się w domenie publicznej. Tłumaczenie opisów: M. Mokrosiński.

Komentarze
  1. Fabrykant

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*